Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
6. února 2019 9:03 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na Ukrajině a v Rusku se zvyšují počty případů spalniček o desítky procent. Infekce je i v hotelech či věznicích

Vakcína proti spalničkám v kombinaci s příušnicemi a zarděnkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína proti spalničkám v kombinaci s příušnicemi a zarděnkami. | foto: ČTK

MOSKVA/KYJEV Ukrajinští a ruští lékaři bijí na poplach kvůli prudkém rozšíření spalniček, jejichž výskyt se oproti minulým letům zvyšuje o desítky procent. Podle médií jsou zasažena mimo jiné velká ruská města včetně Moskvy a Petrohradu, kde se ohnisky nákazy stávají školy a mateřské školky, ale i hotely a nemocnice.

Na Ukrajině se letos v lednu výskyt spalniček oproti loňskému lednu zvýšil pětinásobně, napsal kyjevský server Strana. Ministerstvo zdravotnictví registruje za leden nárůst o 15 000 případů, v nemocnicích podle některých informací pociťují nedostatek vakcíny. Infekce se dostala i do ukrajinských věznic, v některých je údajně situace „blízká katastrofě,“ napsal server.

Světová zdravotnická organizace v minulých dnech umístila Ukrajinu na první místo v Evropě v počtu nakažených. Loni v zemi onemocnělo spalničkami 54 480 lidí, z toho 34 280 nezletilých. Nemoci podlehlo 16 lidí, včetně 12 nezletilých.

Svolejte mimořánou schůzi bezpečnostní rady

Nejvíce jsou na Ukrajině postiženy západní regiony, ale i hlavní město Kyjev. Rychle se nákaza šíří v přístavní Oděse, kde zaznamenávají nárůst o 60 procent. Zdravotnický výbor ukrajinského parlamentu v úterý vyzval prezidenta Petra Porošenka, aby kvůli znepokojivému stavu svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady státu. Ministerstvo zdravotnictví ale zatím odmítá v zemi vyhlásit epidemii, napsala agentura Unian.

Moskevská média oznámila, že s diagnózou spalniček bylo ve městě hospitalizováno několik desítek zahraničních dělníků, hlavně ze střední Asie. „Spalničky jsou v Moskvě a Petrohradu, přichází epidemie?“ opatřil v úterý titulkem svůj článek server Life. Nemocné dítě letící na lince z Permu do Moskvy podle serveru Perm.Novosti mohlo nakazit až 200 cestujících. Velké ohnisko spalniček podle listu Komsomolskaja pravda zaznamenali lékaři v jednom z petrohradských obvodů. Ve městě se oproti minulým letům zvýšil výskyt choroby sedmnáctkrát.

Jedním z důvodů rozšíření nemoci je odmítání vakcinace, napsala Komsomolskaja pravda. Na vině je údajně i nedostatečná obezřetnost lékařů, kteří včas nestanoví správnou iagnózu. Jednou z příčin je také nedostatek vakcíny, která se do Ruska dováží ze zahraničí.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.