2. listopadu 2014 6:51 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na zubní prevenci mají chodit i lidé s celkovou snímací náhradou

Zubař (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na prevenci k zubaři by podle doporučení zdravotních pojišťoven měli chodit i lidé, kteří místo svých zubů mají celkovou snímací náhradu. Zubař jim zkontroluje stav sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, včetně míst původního uchycení zubů, tzv. parodontu.

Náhradu místo vlastních zubů má přes milion Češek a Čechů.

„Mezi staršími lidmi panuje chybný názor, že se zubní náhradou není třeba chodit na pravidelné prohlídky k zubaři. Není to ale pravda, i tito lidé by měli dodržovat periodicitu prohlídek, jinak se připravují o příspěvek ze zdravotního pojištění,“ řekl ČTK zubař s dlouholetou zkušeností s péčí o chrup seniorů František Rubeš.

Jak vypadá správná hygiena dutiny ústní?

Zubní kartáček - ilustrační foto

Podle průzkumu Centra ústní hygieny pro seniory nebyla třetina obyvatel seniorských domů přes dva roky u zubaře a čtvrtina vlastního zubaře nemá. Přes 80 procent obyvatel těchto zařízení přitom má zubní náhradu. Téměř polovina nikdy žádné informace o správné péči o chrup nedostala.

„Součástí preventivní prohlídky je i poučení o správné hygieně dutiny ústní. I pacient, který už vlastní chrup nemá, má nadále nárok na preventivní prohlídky u zubního lékaře,“ potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

U pacienta s celkovou snímací náhradou lékař v rámci preventivní prohlídky zkontroluje i to, jak mu protéza sedí. Případné úpravy zubní protézy ale už součástí preventivní prohlídky nejsou. Opravu nebo úpravu snímatelné náhrady lékař vykazuje zdravotní pojišťovně, novou snímatelnou celkovou náhradu hradí pojišťovna jednou za tři roky, pokud revizní lékař nerozhodne jinak.

  • Podle vyhlášky hradí zdravotní pojišťovny preventivní prohlídku dospělým jednou ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců od poslední preventivní prohlídky.
  • Vedle toho pacienti starší 18 let, aniž by měli nějaké potíže, mají nárok ještě na jednu prohlídku plně hrazenou z pojištění.
  • Mohou na ni přijít s odstupem alespoň pěti měsíců od předchozí prohlídky.
Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz