Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na zubní prevenci mají chodit i lidé s celkovou snímací náhradou

Zdraví

  6:51
PRAHA - Na prevenci k zubaři by podle doporučení zdravotních pojišťoven měli chodit i lidé, kteří místo svých zubů mají celkovou snímací náhradu. Zubař jim zkontroluje stav sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, včetně míst původního uchycení zubů, tzv. parodontu.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Náhradu místo vlastních zubů má přes milion Češek a Čechů.

„Mezi staršími lidmi panuje chybný názor, že se zubní náhradou není třeba chodit na pravidelné prohlídky k zubaři. Není to ale pravda, i tito lidé by měli dodržovat periodicitu prohlídek, jinak se připravují o příspěvek ze zdravotního pojištění,“ řekl ČTK zubař s dlouholetou zkušeností s péčí o chrup seniorů František Rubeš.

Jak vypadá správná hygiena dutiny ústní?

Zubní kartáček - ilustrační foto

Podle průzkumu Centra ústní hygieny pro seniory nebyla třetina obyvatel seniorských domů přes dva roky u zubaře a čtvrtina vlastního zubaře nemá. Přes 80 procent obyvatel těchto zařízení přitom má zubní náhradu. Téměř polovina nikdy žádné informace o správné péči o chrup nedostala.

„Součástí preventivní prohlídky je i poučení o správné hygieně dutiny ústní. I pacient, který už vlastní chrup nemá, má nadále nárok na preventivní prohlídky u zubního lékaře,“ potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

U pacienta s celkovou snímací náhradou lékař v rámci preventivní prohlídky zkontroluje i to, jak mu protéza sedí. Případné úpravy zubní protézy ale už součástí preventivní prohlídky nejsou. Opravu nebo úpravu snímatelné náhrady lékař vykazuje zdravotní pojišťovně, novou snímatelnou celkovou náhradu hradí pojišťovna jednou za tři roky, pokud revizní lékař nerozhodne jinak.

  • Podle vyhlášky hradí zdravotní pojišťovny preventivní prohlídku dospělým jednou ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců od poslední preventivní prohlídky.
  • Vedle toho pacienti starší 18 let, aniž by měli nějaké potíže, mají nárok ještě na jednu prohlídku plně hrazenou z pojištění.
  • Mohou na ni přijít s odstupem alespoň pěti měsíců od předchozí prohlídky.
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat