Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nachlazení vs. chřipka. Jak poznáte rozdíl?

Zdraví

  7:00
Zdravotní obtíže ze smogu přivedly v minulém týdnu do ordinací praktiků pro děti i dospělé více pacientů. V lékárnách ale větší zájem o medikamenty nebyl, lidé kupovali jako vždy na podzim vitamínové preparáty a přípravky na posílení imunity.

Nachlazení foto: Sandoz

Podle národní referenční laboratoře se v ČR už objevily ojedinělé případy chřipky typu A, v ordinacích oslovených lékařů zatím žádný takový pacient nebyl. Pokračuje očkování a lékaři radí lidem obohatit jídelníček o ovoce a zeleninu.

"V mé ordinaci byl o něco větší výskyt zánětů a infekcí horních cest dýchacích," potvrdila praktická lékařka Jana Uhrová. Přišlo k ní také víc pacientů se svalovými a kloubními obtížemi a s problémy s páteří. U řady nemocných pozorovala horší náladu, sklon k depresím a bolesti hlavy.

Tip: zázvor proti chřipce

Zázvor - ilustrační foto.

Zázvor je účinná prevence proti chřipce, rýmě, a dokonce i rakovině. Podporuje trávení a jsou mu přisuzovány afrodiziakální účinky. Můžete ho připravit jako čaj – kořen oloupejte, nastrouhejte na drobno a 15 minut louhujte v převařené vodě (2–3 lžíce na konvici).

ČTĚTE TAKÉ: 5 nej receptů pro sychravé dny aneb Jak předejít nachlazení

Chroničtí pacienti k doktorovi nepřišli

Naopak astmatici či lidé s chronickou bronchitidou, kterým by znečištěný vzduch nejvíc mohl vadit, se v její ordinaci neobjevili. Přikládá to tomu, že chronici mají doma na svoji obtíž lék, zatímco lidé jinak zdraví si museli dojít pro recept.

Více dětí s infekcemi dýchacích cest přišlo minulý týden do ordinace praktické lékařky pro děti a dorost Ivany Nulíčkové. Byly mezi nimi i astmatici a další chroničtí pacienti. "Měli jsme zápaly plic, záněty dutin u předškoláků i školáků, ale pravou chřipku s vysokou horečkou, bolestmi svalů a kloubů, která donutí zůstat v posteli, jsme neviděli," řekla.

Lidé více chodí do lékáren

Nachlazení (ilustrační foto)

Do lékáren chodí v tomto ročním období vždy víc lidí, nedává to do souvislosti se smogovou situací, řekl viceprezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. S podzimem nakupují lidé víc vitamínů a přípravků na podporu imunity. Lékárníci se tento týden zaměřili na osvětu v užívání antibiotik. Pacientům s receptem na ně dávají vyplnit dotazník, aby zjistili, zda vědí, na co jsou tato léčiva vhodná. Při loňském průzkumu zjistili, že polovina lidí si myslí, že antibiotika zabijí viry, a 30 procent věří, že léčí chřipku.


Podle ostravské dětské lékařky Evy Schallerové výrazně přibylo pacientů s nemocemi dýchacích cest hlavně v pondělí, teď už zase návštěvnost klesla. Podle ní při nepříznivých rozptylových podmínkách nějakou dobu trvá, než se nemoc rozvine. Zatímco nyní organismus reaguje zhruba do týdne, během zimy se potíže rozvinou obvykle už během tří až pěti dnů.

PříznakNachlazeníChřipka
Teplotaméně často, obvykle do 38 stupňůteplota vysoká i přes 39 stupňů Celsia
Bolest hlavyzřídkavýrazná
Rýmačastoněkdy
Kýcháníčastoněkdy
Kašelmírnýsuchý, dráždivý, vyčerpávající
Bolest v krkučastoněkdy
Bolest kloubů a svalůmírnávelmi výrazná
Celková slabost a unavenostmírnávýrazná od počátku nemoci, může přetrvávat dva až tři týdny
Komplikacezánět vedlejších dutin nosních, zánět středního uchazánět plic, zánět srdečního svalu, mohou ohrožovat život
Léčbajednoduchá a krátkodobámůže být komplikovaná a dlouhodobá
Prevenceneexistuje prevence očkovánímúčinná vakcína
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!