Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadměrná dezinfekce rukou může vést až k zánětu kůže, varuje dermatoložka. Při mytí používejte šetrné přísady

Jana Hercogová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Hercogová. | foto: Archiv Jany Hercogové

PRAHA Mezi současná opatření proti koronaviru patří i zvýšená dezinfekce rukou. Ta má ale v Česku za následek nárůst kožních problémů. „Musíme si uvědomit, že neexistuje dezinfekční prostředek, který by byl pro kůži stoprocentně bezpečný,“ říká pro server Lidovky.cz Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce.

Lidovky.cz: Slovo dezinfekce patří v souvislosti s bojem proti koronavirové nákaze k nejfrekventovanějším. Jaký vliv má její časté užívání, nyní zvlášť doporučované, na naši kůži na rukou?
Budu mluvit o následcích nadměrného používání, to může vést až ke vzniku zánětu kůže čili k dermatitidě. Projevuje se suchostí a olupováním kůže, svěděním, ale také vznikem prasklin v pokožce, červených pupínků či puchýřků. Nejčastěji se jedná o takzvanou iritační kontaktní dermatitidu, která postihuje každého člověka, používá-li dezinfekci příliš často. Hrozí také vznik kontaktní alergické dermatitidy, jež se však objevuje jen u osob přecitlivělých na konkrétní složku dezinfekce.

Lidovky.cz: Které skupiny lidí jsou nejvíc ohroženy neblahými následky nadměrného používání dezinfekce?
Obecně lze říci, že se jedná o pacienty, kteří v minulosti již prodělali nějakou formu dermatitidy, nejčastěji atopickou či kontaktní, ale také třeba i lupénku. Problémy mívají i lidé s některými vrozenými kožními poruchami.

Lidovky.cz: Přibylo ve vaší ordinaci pacientů právě v souvislosti s tím, že řada lidí teď daleko víc používá dezinfekci místo klasického mýdla?
Ano, přibylo, ten trend sledujeme. Přesné počty však nelze uvést, i proto, že se lidé nadále bojí chodit na vyšetření, zřejmě z přetrvávajícího strachu z nákazy. To, co vidím, jsou vážnější formy atopického ekzému, k čemuž dopomohlo právě to, že pacienti návštěvu dermatologa odkládají.

Lidovky.cz: Co byste poradila lidem, kteří se s kožními problémy způsobenými dezinfekcí potýkají?
Podle mě je vhodnější používat mycí a čisticí prostředky na kůži s dezinfekční přísadou, které jsou vyráběny i pro pacienty trpící ekzémem či lupénkou. Důležité je pravidelné mytí rukou právě takovými prostředky a pravidelná péče o kůži pomocí emoliencií, tedy změkčovacích a promazávacích přípravků. Ty působí i preventivně a chrání kůži zejména rukou před vznikem nechtěných dermatitid.

Lidovky.cz: A co si myslíte o příručních dezinfekčních gelech na ruce? Jsou ke kůži dostatečně šetrné?
Jestli se na ruce užije dezinfekční gel, roztok či případně sprej, to u osob se zdravou kůží nemá vliv. Pokud však pacient trpí nějakou kožní chorobou, je samotná léková forma přípravku samozřejmě velmi důležitá. Musíme si uvědomit, že neexistuje žádný dezinfekční prostředek, který by byl pro kůži stoprocentně bezpečný.

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!