Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nádor v mozku může ženám pomoci odhalit nepravidelná menstruace

žena-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy žena-ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nepravidelná menstruace může pomoci k odhalení nádoru na podvěsku mozkovém. Tento nádor totiž způsobuje vyšší hladinu hormonu prolaktinu v krvi.

Hormon řídí tvorbu mléka v době kojení, jeho nadbytek mimo dobu kojení zastaví u žen menstruaci a způsobí neplodnost. U mužů vede ke růstu prsou a omezuje sexuální uspokojení i plodnost. Obtíž postihuje stejnou měrou ženy i muže.

Hladina prolaktinu v krvi přirozeně stoupá ve spánku, v těhotenství, v době kojení a při orgasmu. Chorobné zvýšení hladiny souvisí nejčastěji s nádorem hypofýzy. Obtíž postihuje čtyři lidi z tisíce. U žen s výpadky menstruace stoupá riziko až na 20 procent.

Nádor může způsobit poruchy vidění, bolesti hlavy a řídnutí kostí. Vzácně může vzniknout i u chlapců v pubertě, projeví se zastavením vývoje. U děvčat se zástavou menstruace tak vzácný není.

Nádor hypofýzy, prolaktinom, je nejčastějším nádorem podvěsku mozkového. U žen se daří odhalit ho obvykle velmi brzo, kdy ještě není ani jeden centimetr velký. Ženy varuje zástava menstruace a vyhledají lékaře. U mužů se prolaktinom odhalí většinou až v době, kdy přesáhne jeden centimetr.

Nádory pod jeden centimetr jsou tak u žen mezi 21. až 30. rokem odhaleny dvacetkrát častěji než u mužů. Výskyt se vyrovnává mezi 40. až 50. rokem života, v pozdějším věku pak těmito nádory více trpí muži.

Riziko vyšší tvorby prolaktinu závisí na věku pacienta i pohlaví. Obecně platí, že nejrizikovější jsou mladé ženy a starší muži. Ženy po menopauze se podle serveru už tolik bát nemusejí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!