28. května 2010 14:31 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nádor v mozku může ženám pomoci odhalit nepravidelná menstruace

žena-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy žena-ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nepravidelná menstruace může pomoci k odhalení nádoru na podvěsku mozkovém. Tento nádor totiž způsobuje vyšší hladinu hormonu prolaktinu v krvi.

Hormon řídí tvorbu mléka v době kojení, jeho nadbytek mimo dobu kojení zastaví u žen menstruaci a způsobí neplodnost. U mužů vede ke růstu prsou a omezuje sexuální uspokojení i plodnost. Obtíž postihuje stejnou měrou ženy i muže.

Hladina prolaktinu v krvi přirozeně stoupá ve spánku, v těhotenství, v době kojení a při orgasmu. Chorobné zvýšení hladiny souvisí nejčastěji s nádorem hypofýzy. Obtíž postihuje čtyři lidi z tisíce. U žen s výpadky menstruace stoupá riziko až na 20 procent.

Nádor může způsobit poruchy vidění, bolesti hlavy a řídnutí kostí. Vzácně může vzniknout i u chlapců v pubertě, projeví se zastavením vývoje. U děvčat se zástavou menstruace tak vzácný není.

Nádor hypofýzy, prolaktinom, je nejčastějším nádorem podvěsku mozkového. U žen se daří odhalit ho obvykle velmi brzo, kdy ještě není ani jeden centimetr velký. Ženy varuje zástava menstruace a vyhledají lékaře. U mužů se prolaktinom odhalí většinou až v době, kdy přesáhne jeden centimetr.

Nádory pod jeden centimetr jsou tak u žen mezi 21. až 30. rokem odhaleny dvacetkrát častěji než u mužů. Výskyt se vyrovnává mezi 40. až 50. rokem života, v pozdějším věku pak těmito nádory více trpí muži.

Riziko vyšší tvorby prolaktinu závisí na věku pacienta i pohlaví. Obecně platí, že nejrizikovější jsou mladé ženy a starší muži. Ženy po menopauze se podle serveru už tolik bát nemusejí.

ČTK