1. února 2012 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadstandard? Největší zájem je o lehkou sádru

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Nemocnice už celý měsíc nabízejí nadstandardy. Jde o lehké sádry, lepší nitrooční čočky a některá očkování. Podle zpráv z nemocnic chtěli pacienti hlavně sádru.

Pacienti se na nadstandardy ptali od prvních dní roku, museli počkat, než nemocnice spočítají, kolik se bude za nadstandard vybírat. Pojišťovna hradí standard a pacient doplatí, na co úhrada pojišťovny nestačí. Na přednostní operaci u vybraného odborníka si pacienti zatím legálně připlatit nemohou.

Pokles zájmu zaznamenala například Nemocnice Na Homolce. Loni v prvním čtvrtletí dávala tamní chirurgická ambulance měsíčně průměrně 11 plastových sáder. Letos v lednu si plastovou sádru vyžádali jen dva pacienti. V Ústřední vojenské nemocnici mělo plastovou sádru loni za celý rok zhruba 130 pacientů, letos od začátku roku tři.

INFOGRAFIKA: Kolik zaplatíte za kvalitnější lékařské zákroky?

INFOGRAFIKA: Kolik zaplatíte za kvalitnější lékařské zákroky?

Nadstandardy v lednu zatím nenabízela například Nemocnice Na Bulovce. Počítala ceny všech 18 nadstandardů, aby začala nabízet naráz všechny. Ceníky zveřejní počátkem února. V lednu spustila Bulovka na svém webu informační kampaň pro pacienty. V ní vysvětluje, kdy a proč je nadstandard vhodný a kdy je lepší zůstat u standardu.

ČTĚTE TAKÉ:


Nabídka nadstandardů není pro nemocnice ze zákona povinná, může to ale pro ně být konkurenční výhoda, aby přilákaly pacienty. Mohou nabízet všech 18 nadstandardů, nebo jenom některé. Výdělek za nadstandardy použijí nemocnice k tomu, aby alespoň zčásti pokryly ztráty ze zvýšené DPH, nebo si vylepšily zdroje na platy zdravotníků.

Lékaři nesmějí dávat přednost pacientům, kteří si chtějí připlatit. Každému musejí nabídnout nejprve standard. Pojišťovna zaplatí lékařský výkon, tedy aplikaci obvazu, čoček nebo očkování, a použitý materiál či vakcínu až do výše standardu. K vykázanému výkonu musejí lékaři přidat signální kód, že šlo o ekonomicky náročnější variantu.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz