Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadváha může být ve vyšším věku výhodou, říká psycholožka

Nadváha může být ve vyšším věku výhodou, říká psycholožka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadváha může být ve vyšším věku výhodou, říká psycholožka | foto: Shutterstock

Pokud má žena nadváhu, ale ze zdravotního hlediska je v pořádku, nemusí se sebou nic dělat, říká Jitka Herlesová, psycholožka OB kliniky v Praze 3.

LN Věříte novoročním dietním předsevzetím?
Patří do kategorie těch, která většinou nemyslíme úplně vážně. Člověk by měl začít hubnout ve chvíli, kdy má cíl. Třeba proto, že jeho velkým snem je jezdit na motorce, ale ona ho neuveze. Hubnout proto, že kolegyně z práce taky hubne, je slabá motivace. Pak máme tendenci vybírat si diety, které jsou razantní a nebezpečné. Slibují ohromující výsledky ve velmi krátkém čase, ale dlouhodobě je nelze vydržet.

LN Důvěřivější a zoufalejší část populace je ale schopna uvěřit každému ohromujícímu výsledku, zvlášť když je doplněn šikovně upravenou fotografií ženy před dietou a po ní…
V takové situaci často sáhneme po prostředku, který ubližuje – ať už fyzicky, nebo psychicky. Mohou to být prášky, které nejsou úplně odzkoušené, nebo projímadla, která jsou návyková, takže bychom je neměli užívat pravidelně. Případně si necháme předepsat jídelníček, ve kterém jsou jen nízkokalorické potraviny, jež nepatří mezi naše oblíbené. Tělo přitom nemůže dlouhodobě fungovat jen na nízkokalorických produktech.

LN Příznivcem populárního „koktejlování“ tedy zřejmě nejste…
Když vyměníte jeden koktejl za jedno jídlo denně, je to ještě dobré. Když jste ale jen na koktejlech a na náhražkách potravin, to v pořádku není. Ony jsou sice všechny ty koktejly, omeletky a polívčičky bezvadně vyvážené, ale hubnout s nimi budeme jen tak dlouho, jak dlouho je budeme jíst a pít. Záleží, kolik vydržíme. Nebezpečí takových diet tkví hlavně v tom, že od nich lidé očekávají úžasné výsledky pro celý život. Opakovaně se u pacientek setkávám s názorem, že když zhubnou, manžel na ně bude milejší, děti je budou poslouchat, v práci jim to půjde líp, jenomže tak to nefunguje.

PSALI JSME:

LN Jací jsou lidé, které dostaly drastické diety po psychické stránce na hranu?
Jsou dvě skupiny a budu mluvit v ženském rodě, protože na obezitologii chodí převážně ženy. Buď sklouzávají vyloženě do anorexie, takže přestávají jíst a hodně cvičí, do toho jedí velmi nízkokalorické potraviny, což znamená, že jsou v podstatě trvale o hladu, a ještě mají tendenci si jídlo ubírat, protože dál nehubnou. Jejich tělo je totiž v takovém stresu, že více hubnout už ani nedokáže. Pokud zhubnou pod BMI 17,5, hovoříme o mentální anorexii a i jejich hlava se pak začne chovat trošičku jinak. Začnou myslet jen na jídlo, soustředí se jen na části svého těla, které se jim nelíbí, a když se podívají do zrcadla, vidí jen „tlusté“ bříško.

LNA druhá skupina žen?
To jsou ty, které zhubnou, ale pak se v nich něco zlomí a začnou zase normálně jíst. V tu chvíli ovšem začnou obrovským tempem přibírat. Bohužel se s tím u našich obézních pacientek setkávám opakovaně. Drastické diety vedou k obezitě a tyto ženy nám líčí, jak se v minulosti poddávaly režimu, kdy snědly jedno jablko a jeden light jogurt za den. Vydržely to relativně dlouho, zhubly relativně hodně, ale potom se zhroutily nebo skončily se zdravotními problémy v nemocnici. Trvalo jim dlouho, než se naučily znovu jíst, protože v konečných fázích takových diet se nemohly na jídlo ani podívat. Všechny nezdravé diety mohou vést k těmto dvěma extrémům.

LN Hitem posledních let je tzv. „krabičková dieta“. Co o ní soudíte?
Je dobrá pro lidi, kteří jsou hodně vytížení a nemají čas si jídlo připravovat. Většina těch krabiček je docela vyvážených, ale existuje riziko, že nám jejich obsah nebude chutnat. A hrozí i další problém: že budeme mít hlad. Krabičky mají nastavený určitý počet kalorií bez ohledu na skutečnost, že každé tělo funguje trochu jinak. A držet dietu a zároveň mít hlad je špatné. V každém případě to není normální život, protože jednoho dne „krabičkovat“ přestaneme, a pokud si daný režim neudržíme, váha půjde znovu strmě nahoru.

LN Může být index tělesné hmotnosti BMI u některých specifických skupin lidí méně přesný než u jiných?
Není to úplně ideální měřítko pro všechny, ale česká medicína se jím řídí, protože se dá snadno uchopit. Někdy však může být zavádějící. Například sportovci nebo tanečnice mají hodně svalů, takže jsou těžcí, přitom tuk nemají prakticky žádný. U těchto lidí to příliš nekoresponduje s tím, co se BMI snaží vyjádřit.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Zmínila jste, že lidé vnímají svoji váhu především podle toho, co mají v hlavě...
Pokud má žena nadváhu, tedy BMI 25–30, a je ze zdravotního pohledu naprosto v pořádku, nemusí se sebou nic dělat. Dlouhodobě je to z hlediska některých nemocí dokonce výhodnější. Například s vyšším věkem je lepší mít vyšší BMI – být v normě, ale směrem spíše k nadváze než k podváze.

LN Co byste vzkázala mladým dívkám, které se inspirují tělesnými tvary hollywoodských hvězd a namísto vyvážené stravy přežívají jenom na zelenině a ovocných šťávách?
Že jsou na nejlepší cestě stát se obézními. Čím radikálnější diety držíme a čím dříve je držíme, tím horší spalování budeme celý život mít. Metabolismus se totiž s postupem času zpomaluje, a pokud už v šestnácti natrénujeme organismus na to, že toho sníme malinko, zvykne si, že toho může také jenom malinko spálit. Donutíme tělo, aby si příjem ukládalo, a s postupujícím věkem na tom budeme stále hůř. U mnoha takových slečen se setkávám i s tím, že na podobném principu fungují jejich maminky, pro které je váha velice důležitá. Jejich dcery je v tom bohužel kopírují.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrávejte po celý týden kosmetiku sebamed Baby!
SOUTĚŽ: Vyhrávejte po celý týden kosmetiku sebamed Baby!

Nenechte si ujít soutěžní týdenní kalendář, ve kterém každý den můžete vyhrát dětskou kosmetiku od sebamed Baby.