Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadváhou nebo obezitou už trpí více než polovina dospělých v Česku

Nadváha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadváha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Přes polovinu dospělých v Česku má nadváhu nebo jsou obézní. První ročník Evropského dne obezity 22. května jim má pomoci pochopit, že nadbytečná kila neznamenají jen povolování dírek na pásku, ale hlavně zdravotní rizika. Obezita je spojena s infarktem, mrtvicí, vysokým tlakem, cukrovkou, ale i rakovinou či depresí.

"Kampaň 5-10 za zdravější Evropu lidem připomene, že i malý úbytek váhy o pět až deset procent zlepší zdraví i psychickou pohodu. Zájemci se budou moci 21. a 22. května poradit ve vybraných lékárnách, jak zdravě hubnout," řekl novinářům viceprezident České lékárnické komory Stanislav Hojný.

V pátek 21. května budou také otevřeny speciální poradny pro zdravé hubnutí. V Praze bude poradenský stan před Palácem Flóra a v Brně ve spodní části Malinovského náměstí, v obou městech od 10:00 do 17:00.

Odbornice na zdravou výživu tam změří zájemcům BMI, toto číslo vypovídá o množství tuku v těle, a přeměří jim pas. Poradí, jak nejlépe upravit váhu tak, aby výsledky byly trvalé a nehrozil nechtěný jojo efekt, kdy člověk rychle ztracená kila ještě rychleji nabere zpět.

Tomu, aby všichni byli štíhlí a zdraví, brání podle profesora Martina Haluzíka z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice genetické vlohy a pohodlnost. Právě ve změně životního stylu v posledním desetiletí směrem k většímu pohodlí vidí hlavní důvod prudkého růstu obezity v celé Evropě.

"Dříve lidé chodili pěšky nebo jezdili autobusem, teď si dojedou autem, kam potřebují, a spontánní pohyb se velmi omezil," vysvětlil profesor. Někteří lidé si to podle něj uvědomují a dávají si na to pozor, ale pro většinu je to tak pohodlnější. "Přestože vědí, že by se asi měli chovat jinak, zvolí jednodušší a pro ně příjemnější variantu," řekl.

Na následky nadváhy a obezity umírá každý rok milion Evropanů.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč