Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadváhou nebo obezitou už trpí více než polovina dospělých v Česku

Nadváha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadváha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Přes polovinu dospělých v Česku má nadváhu nebo jsou obézní. První ročník Evropského dne obezity 22. května jim má pomoci pochopit, že nadbytečná kila neznamenají jen povolování dírek na pásku, ale hlavně zdravotní rizika. Obezita je spojena s infarktem, mrtvicí, vysokým tlakem, cukrovkou, ale i rakovinou či depresí.

"Kampaň 5-10 za zdravější Evropu lidem připomene, že i malý úbytek váhy o pět až deset procent zlepší zdraví i psychickou pohodu. Zájemci se budou moci 21. a 22. května poradit ve vybraných lékárnách, jak zdravě hubnout," řekl novinářům viceprezident České lékárnické komory Stanislav Hojný.

V pátek 21. května budou také otevřeny speciální poradny pro zdravé hubnutí. V Praze bude poradenský stan před Palácem Flóra a v Brně ve spodní části Malinovského náměstí, v obou městech od 10:00 do 17:00.

Odbornice na zdravou výživu tam změří zájemcům BMI, toto číslo vypovídá o množství tuku v těle, a přeměří jim pas. Poradí, jak nejlépe upravit váhu tak, aby výsledky byly trvalé a nehrozil nechtěný jojo efekt, kdy člověk rychle ztracená kila ještě rychleji nabere zpět.

Tomu, aby všichni byli štíhlí a zdraví, brání podle profesora Martina Haluzíka z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice genetické vlohy a pohodlnost. Právě ve změně životního stylu v posledním desetiletí směrem k většímu pohodlí vidí hlavní důvod prudkého růstu obezity v celé Evropě.

"Dříve lidé chodili pěšky nebo jezdili autobusem, teď si dojedou autem, kam potřebují, a spontánní pohyb se velmi omezil," vysvětlil profesor. Někteří lidé si to podle něj uvědomují a dávají si na to pozor, ale pro většinu je to tak pohodlnější. "Přestože vědí, že by se asi měli chovat jinak, zvolí jednodušší a pro ně příjemnější variantu," řekl.

Na následky nadváhy a obezity umírá každý rok milion Evropanů.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...