5. května 2010 16:50 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadváhou nebo obezitou už trpí více než polovina dospělých v Česku

Nadváha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadváha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Přes polovinu dospělých v Česku má nadváhu nebo jsou obézní. První ročník Evropského dne obezity 22. května jim má pomoci pochopit, že nadbytečná kila neznamenají jen povolování dírek na pásku, ale hlavně zdravotní rizika. Obezita je spojena s infarktem, mrtvicí, vysokým tlakem, cukrovkou, ale i rakovinou či depresí.

"Kampaň 5-10 za zdravější Evropu lidem připomene, že i malý úbytek váhy o pět až deset procent zlepší zdraví i psychickou pohodu. Zájemci se budou moci 21. a 22. května poradit ve vybraných lékárnách, jak zdravě hubnout," řekl novinářům viceprezident České lékárnické komory Stanislav Hojný.

V pátek 21. května budou také otevřeny speciální poradny pro zdravé hubnutí. V Praze bude poradenský stan před Palácem Flóra a v Brně ve spodní části Malinovského náměstí, v obou městech od 10:00 do 17:00.

Odbornice na zdravou výživu tam změří zájemcům BMI, toto číslo vypovídá o množství tuku v těle, a přeměří jim pas. Poradí, jak nejlépe upravit váhu tak, aby výsledky byly trvalé a nehrozil nechtěný jojo efekt, kdy člověk rychle ztracená kila ještě rychleji nabere zpět.

Tomu, aby všichni byli štíhlí a zdraví, brání podle profesora Martina Haluzíka z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice genetické vlohy a pohodlnost. Právě ve změně životního stylu v posledním desetiletí směrem k většímu pohodlí vidí hlavní důvod prudkého růstu obezity v celé Evropě.

"Dříve lidé chodili pěšky nebo jezdili autobusem, teď si dojedou autem, kam potřebují, a spontánní pohyb se velmi omezil," vysvětlil profesor. Někteří lidé si to podle něj uvědomují a dávají si na to pozor, ale pro většinu je to tak pohodlnější. "Přestože vědí, že by se asi měli chovat jinak, zvolí jednodušší a pro ně příjemnější variantu," řekl.

Na následky nadváhy a obezity umírá každý rok milion Evropanů.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!