Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadýchání kouře z aut prý může urychlit infarkt

Zdraví

  7:00
Nadýchání zplodin z automobilových výfuků zvyšuje riziko infarktu. Uvádí se to ve studii, kterou zveřejnil časopis British Medical Journal. Podle výzkumníků nebezpečí trvá šest hodin po vystavení škodlivinám a pak klesá.
Výfuk - ilustrační foto.

Výfuk - ilustrační foto. foto: ČTK

Autoři tvrdí, že automobilové zplodiny asi nemohou infarkt vyvolat přímo, ale urychlí ho. Je prý ovšem jisté, že zdraví škodí a že lidem zkracují život.

Jako základ pro studii byly použity lékařské záznamy 80.000 anglických a waleských pacientů po infarktu. Pomocný ředitel britské nadace pro srdeční choroby Jeremy Pearson řekl, že tato rozsáhlá studie prokazuje, že "riziko infarktu se dočasně, asi pod dobu šesti hodin, zvyšuje po nadýchání se zplodin z aut". Tyto škodliviny prý zřejmě načas zhustí krev do té míry, že se mohou vytvořit krevní sraženiny, jež zástavu způsobí. "Radíme pacientům, kteří trpí nějakou srdeční nemocí, aby se vyhýbali místům s hustou dopravou," řekl Pearson.

Infarkt - ilustrační foto

Autoři studie srovnávali zdravotní záznamy výskytu symptomů srdečního selhání s hodinovými údaji o obsahu škodlivin v ovzduší jako ozon, prašné částice, oxid uhličitý, oxid dusičitý a oxid siřičitý. Krishnan Bhaskaran, který studii vedl, se domnívá, že vystavení zplodinám jenom urychlí selhání srdce u lidí, kteří by dříve nebo později stejně onemocněli.

Přesto prý je ale jisté, že chronické vystavení těmto škodlivinám zdraví škodí. Také Pearson dodal, že nekvalitní strava a kouření jsou pro vznik infarktu zřejmě mnohem významnější faktory. "Automobilový kouř je však pralinka na dortu, která vás může skolit," řekl.

Autor:
Témata: infarkt

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!