20. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Náhražka heroinu se šíří na západ. Hrozí snazší předávkování

Heroin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heroin | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští narkomani stále zneužívají látku fentanyl, která je účinkem podobná heroinu, přičemž je mnohonásobně silnější a hrozí u ní předávkování. Zatímco dříve se šířila především na severu Moravy, policisté zaznamenali v poslední době její výskyt také na západě země.

Náhražka heroinu fentanyl putuje do ČR i z německých hospiců. Fentanyl se ve zdravotnictví používá k tišení bolesti například ve formě náplastí. K drogově závislým v Česku se dostává údajně také z německých hospiců,  řekla mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Policisté varovali před výskytem fentanylu už dříve hlavně na severní Moravě, kam se dostával ze Slovenska a Pobaltí a vytlačil například v Ostravě přírodní heroin s nižším obsahem účinných látek dodávaný Albánci. Postupně se ale rozšířil také na západ Česka.

ČTĚTE TAKÉ:


"Bohužel již není výjimkou ani zneužívání fentanylu nově ve formě náplastí, především v západních Čechách," uvedla Kudláčková.

Fentanyl putuje do Česka i z německých hospiců

Léčebné přípravky s fentanylem jsou podle ní pod přísnou kontrolou a lékaři je předepisují pouze na recept s modrým pruhem. "Přesto dochází k úniku na černý trh, a to u náplastí cestou příbuzných vážně nemocných (onkologických) pacientů. Na černém trhu se tyto náplasti prodávají kolem 3000 korun za kus, přičemž jednu lze využít na zhruba devět dávek," sdělila mluvčí.

Podle Kudláčkové se do ČR také dovážejí náplasti z Německa, a to například když se nepodaří správně zlikvidovat materiál od pacientů z hospiců. Fentanyl se k toxikomanům zřejmě dostává přes pracovníky těchto zařízení.

Policie sice letos zatím žádnou zásilku fentanylu nezabavila, kriminalisté ale hovoří o pokračujícím trendu v zneužívání této chemikálie, která se tak stala vedle subutexu další náhradou pro konzumenty heroinu. Na šíření fentanylu v ČR upozornila NPC už loni, kdy se také podařilo slovenské policii zabavit přes čtyři kilogramy této drogy v hodnotě bezmála šesti milionů korun. V souvislosti s tímto případem zadrželi čeští policisté dalších pět lidí, kteří látku dováželi a prodávali v Ostravě.

Fentanyl je silně návykový syntetický opiát, který se v medicíně používá k tišení silných bolesti a při znecitlivování tkáně. Podle zdravotníků je nejméně 40krát silnější než heroin. Podává se často pacientům trpícím rakovinou. Má podobu náplasti, ze které se dostává účinná látka do těla přes kůži, při silných bolestech se používá také jako lízátko, kapky nebo nosní sprej.

Riziko jeho užívání spočívá podle národního drogového koordinátora Jindřicha Vobořila zejména právě v síle účinku, protože už u malé dávky hrozí vysoké riziko předávkování. Zdravotníkům v těchto případech ztěžuje situaci fakt, že fentanyl není možné zjistit standardními toxikologickými testy. České monitorovací středisko pro drogy už dříve informovalo, že fentanyl se na evropské drogové scéně objevil po roce 2004, ale už na konci sedmdesátých let se objevovaly občasné zprávy o jeho prodeji v USA.

ČTK, Lidovky.cz