2. května 2018 10:04 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Našim kostem pohyb svědčí. Když ho nemají, hrozí jim osteoporóza

Jogging - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jogging - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je po cukrovce druhou nejčastější dlouhodobě se projevující nemocí. Pacientů rok od roku přibývá. Chorobu provázejí závažné zdravotní komplikace. Snížit jejich výskyt má pomoci nový pilotní projekt zaměřený na rizikovou skupinu pacientů, kteří už prodělali osteoporotickou zlomeninu.

Výskyt osteoporózy v evropských zemích se dost podstatně liší, proč tomu tak je, ale zatím nikdo přesně neví. Česká republika se v současné době nachází v horní třetině pomyslného žebříčku. „Některé důvody tohoto stavu známe,“ říká profesor Vladimír Palička, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu České lékařské společnosti J. E. Purkyně a vedoucí osteologického centra v Hradci Králové. „Především je to malá tělesná aktivita, nezdravý způsob života včetně kouření a nedostatečné zásobení vitaminem D.“

Problém se dlouho skrývá

Ještě závažnější a alarmující je ale podle jeho slov to, že máme jednu z nejvyšších „podléčeností“ v Evropě. Jinak řečeno jen malé procento nemocných dostává odpovídající péči a léčbu. Souvisí to především s tím, že tato nemoc dost často dlouho nebolí ani se nijak neprojevuje. Upozorní na sebe až ve chvíli, kdy je kost už výrazně poškozená a zlomí se i při sebemenším úrazu.

Pacienti mnohdy prodělají opakovaně zlomeniny předloktí či obratle, aniž by měli tušení o tom, že souvisejí s řídnutím kostí. Zlomenina se „vyléčí“ operativně, zasádruje či jinak zafixuje, ale choroba, která ji způsobila, pokračuje dál.