Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lázně pro zdraví i odpočinek. Léčebné procedury i dostatek pohybu.

Zdraví

  6:53
Lázně jsou dlouhodobě oblíbeným cílem lidí toužících po krátkém, zato intenzivním odpočinku. V současnosti poptávka opět roste a délka pobytů se prodlužuje. Na to lázeňská centra reagují zvyšováním kvality služeb a rozšiřováním nabídky procedur, zejména o ty zážitkové.
Senioři v lázních - ilustrační foto.

Senioři v lázních - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Z investovaných milionů těží hlavně lázeňští hosté. Asi největší změny se odehrály v lázních Velké Losiny na Šumpersku, kde se počátkem května otevřel venkovní areál teprve rok fungujícího termálního parku. Návštěvníci si tak už celé léto mohou užívat čtyři venkovní bazény s teplou termální vodou, dva relaxační bazény s hydromasážními sedátky, na své si přijdou i potomci v dětském brouzdališti. Výstavba komplexu o rozloze 6 tisíc metrů čtverečních a celkové kapacitě tisíc lidí pohltila přes 160 milionů korun. Ještě zbývá vybudovat tolik potřebné parkoviště.

Kolik stojí lázně

partneři/manželé středního věku na romantickém pobytu

2700 Kč/os./pobyt (2 noci) – 2 až 3 procedury, volný vstup do hotelového bazénu a wellness, polopenze

4570 Kč/os./pobyt (3 noci) – snídaně a 6 procedur

8996 Kč/2 os./pobyt (3 noci) – polopenze, 3 společné procedury + 1 sólo, neomezený vstup do bazénu

rodina se dvěma malými dětmi (3 a 5 let)

cca 8000 Kč/os./pobyt (5 nocí) – polopenze, procedury, vstup do wellness a termálního parku

od 7900 Kč/dospělý, 3960Kč/dítě – (7 nocí) se snídaní, 8 procedur pro dospělé, pro děti pohár a vířivka

Balíčky pro rodiny lázně příliš nenabízejí, doporučují pak poskládat si pobyt dle preferencí.

dámská jízda (tři kamarádky) 5448 Kč/os./pobyt (3 noci) – 2 procedury, půjčení holí na nordic walking

7900 Kč/os./pobyt (2 noci) – 7 procedur 9935 Kč/os./pobyt (6 nocí) – polopenze, 10 procedur

18 720Kč / 3 os. (3 noci) – s polopenzí a wellness procedurami ve 4* hotelu

manželský pár v důchodovém věku

4241 Kč/os./pobyt (3 noci) – polopenze, 4 procedury, volný vstup do wellness s bazénem

5800Kč/os./pobyt (4 noci) – polopenze, 6 procedur, volný vstup do termálního bazénu, sleva na další procedury

7750Kč/os./pobyt (7 nocí) – plná penze, vstupní lékařská prohlídka, 6 procedur, 2 skupinová cvičení

Pozn.: jde o orientační přehled, konkrétní informace najdete na webových stránkách jednotlivých lázní; výběr konkrétních pobytů pro modelové příklady najdete také na Lidovky.cz

Potěšeni mohou být sportovně založení návštěvníci jáchymovských lázní. Rozšířil se počet lůžek a koncem července se otevřel Trail park Klínovec.

„Na kole nebo koloběžce je nyní možné projet celou sítí speciálně upravených stezek bez náročného stoupání – na vrchol Klínovce vás pohodlně vyveze krytá sedačková lanovka. K údolní stanici lanovky jezdí z lázeňského centra pravidelně autobus a kola a koloběžky je možné si vypůjčit přímo v areálu lanovky,“ popisuje Jana Vaňková ze společnosti Léčebné lázně Jáchymov.

Stezky zatím měří dvaadvacet kilometrů a jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti. Na své si tak přijdou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Zaměřeno na děti Nový pavilon Denních lázní s širokou nabídkou relaxace a wellness vyrostl v Hodoníně. Zahrnuje bazén s vířivkami, čtyři druhy saun, Kneippovu léčbu a mnohé další. V Bohdanči zase teprve několik měsíců funguje Medical Wellness Clinic propojující východní a alternativní léčebné postupy s klasickou medicínou. „Vynikajících výsledků dosahujeme především u rehabilitace, která po operaci pohybového ústrojí pomáhá s rychlejším návratem do života,“ říká Zdeněk Šulc, ředitel Léčebných lázní Bohdaneč.

Na dětské pacienty se zaměřily Lázně Luhačovice, které dokonce získaly nejvyšší ocenění za nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství v soutěži ESPA Innovation Awards 2016. Lázně se od března mohou pochlubit novým balneoprovozem ve stylu mořského světa. Toto nové a pro děti atraktivní prostředí má zajistit větší účinnost uhličitých koupelí. Vedle toho byl přímo do objektu dětské léčebny přiveden přírodní léčivý zdroj, čímžmůže být zajištěna pitná kúra a používání minerální vody pro inhalace bez nutnosti ji přepravovat v nádobách. Balneoprovoz si vyžádal náklady ve výši 15 milionů korun.

Dětských pacientů obecně v lázních přibývá. Lázně Teplice ve své dětské léčebně rozšířily robotické centrum o přístroj určený dětem s potížemi nervového systému. Formou hry rozvíjí motoriku i kognitivní funkce zároveň. Za procedurami i kulturou Rozsáhlou rekonstrukci si připsaly také Lázně Darkov, dotkla se obou jejich léčeben – Rehabilitačního sanatoria a Léčebny Darkov. „Klienti se mohou těšit na zrekonstruované pokoje, veřejné prostory, místa pro stravování a další. Navíc jsme během letošního roku obohatili nabídku o estetické programy a služby, které využívají ty nejmodernější světové hi-tech přístroje určené k hubnutí, tvarování postavy a celkovou péči o tělo či obličej,“ vyjmenovává Tomáš Svrčina z Lázní Darkov.

V Lednici otevřeli nově zrekonstruovaný bazén, který je pro všechny ubytované hosty zdarma, ve Slatinicích zase saunu a privátní SPA.

Do koloritu tradičních změn patří nové procedury a pořizování nových rehabilitačních zařízení. Například v Lednici jich přibylo celkem čtrnáct. „Zájemci mohou vyzkoušet třeba antistresovou koupel, regenerační antistresový zábal či detoxikační kúru z mořských řas,“ vyjmenovává Petra Kalců z Lázní Lednice.

Lázeňské domyAurora a Bertiny lázně v Třeboni své nové procedury zase zaměřily na tradiční léčivý zdroj – slatinu a na řasu třeboňská chlorella. Je jich využíváno při zábalech a masážích.

V průběhu léta a podzimu navíc lázně lákají na pestrý kulturní program. V případě Slatinic jde například o oslavy 490 let od založení lázní, v areálu Lázní Hodonín se 10. září uskuteční Lázeňské vinobraní, na mnoha jiných místech se lze těšit mimo jiné na množství koncertů.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat