27. srpna 2016 6:53 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lázně pro zdraví i odpočinek. Léčebné procedury i dostatek pohybu.

Senioři v lázních - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři v lázních - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Lázně jsou dlouhodobě oblíbeným cílem lidí toužících po krátkém, zato intenzivním odpočinku. V současnosti poptávka opět roste a délka pobytů se prodlužuje. Na to lázeňská centra reagují zvyšováním kvality služeb a rozšiřováním nabídky procedur, zejména o ty zážitkové.

Z investovaných milionů těží hlavně lázeňští hosté. Asi největší změny se odehrály v lázních Velké Losiny na Šumpersku, kde se počátkem května otevřel venkovní areál teprve rok fungujícího termálního parku. Návštěvníci si tak už celé léto mohou užívat čtyři venkovní bazény s teplou termální vodou, dva relaxační bazény s hydromasážními sedátky, na své si přijdou i potomci v dětském brouzdališti. Výstavba komplexu o rozloze 6 tisíc metrů čtverečních a celkové kapacitě tisíc lidí pohltila přes 160 milionů korun. Ještě zbývá vybudovat tolik potřebné parkoviště.

Kolik stojí lázně

partneři/manželé středního věku na romantickém pobytu

2700 Kč/os./pobyt (2 noci) – 2 až 3 procedury, volný vstup do hotelového bazénu a wellness, polopenze

4570 Kč/os./pobyt (3 noci) – snídaně a 6 procedur

8996 Kč/2 os./pobyt (3 noci) – polopenze, 3 společné procedury + 1 sólo, neomezený vstup do bazénu

rodina se dvěma malými dětmi (3 a 5 let)

cca 8000 Kč/os./pobyt (5 nocí) – polopenze, procedury, vstup do wellness a termálního parku

od 7900 Kč/dospělý, 3960Kč/dítě – (7 nocí) se snídaní, 8 procedur pro dospělé, pro děti pohár a vířivka

Balíčky pro rodiny lázně příliš nenabízejí, doporučují pak poskládat si pobyt dle preferencí.

dámská jízda (tři kamarádky) 5448 Kč/os./pobyt (3 noci) – 2 procedury, půjčení holí na nordic walking

7900 Kč/os./pobyt (2 noci) – 7 procedur 9935 Kč/os./pobyt (6 nocí) – polopenze, 10 procedur

18 720Kč / 3 os. (3 noci) – s polopenzí a wellness procedurami ve 4* hotelu

manželský pár v důchodovém věku

4241 Kč/os./pobyt (3 noci) – polopenze, 4 procedury, volný vstup do wellness s bazénem

5800Kč/os./pobyt (4 noci) – polopenze, 6 procedur, volný vstup do termálního bazénu, sleva na další procedury

7750Kč/os./pobyt (7 nocí) – plná penze, vstupní lékařská prohlídka, 6 procedur, 2 skupinová cvičení

Pozn.: jde o orientační přehled, konkrétní informace najdete na webových stránkách jednotlivých lázní; výběr konkrétních pobytů pro modelové příklady najdete také na Lidovky.cz

Potěšeni mohou být sportovně založení návštěvníci jáchymovských lázní. Rozšířil se počet lůžek a koncem července se otevřel Trail park Klínovec.

„Na kole nebo koloběžce je nyní možné projet celou sítí speciálně upravených stezek bez náročného stoupání – na vrchol Klínovce vás pohodlně vyveze krytá sedačková lanovka. K údolní stanici lanovky jezdí z lázeňského centra pravidelně autobus a kola a koloběžky je možné si vypůjčit přímo v areálu lanovky,“ popisuje Jana Vaňková ze společnosti Léčebné lázně Jáchymov.

Stezky zatím měří dvaadvacet kilometrů a jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti. Na své si tak přijdou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Zaměřeno na děti Nový pavilon Denních lázní s širokou nabídkou relaxace a wellness vyrostl v Hodoníně. Zahrnuje bazén s vířivkami, čtyři druhy saun, Kneippovu léčbu a mnohé další. V Bohdanči zase teprve několik měsíců funguje Medical Wellness Clinic propojující východní a alternativní léčebné postupy s klasickou medicínou. „Vynikajících výsledků dosahujeme především u rehabilitace, která po operaci pohybového ústrojí pomáhá s rychlejším návratem do života,“ říká Zdeněk Šulc, ředitel Léčebných lázní Bohdaneč.

Na dětské pacienty se zaměřily Lázně Luhačovice, které dokonce získaly nejvyšší ocenění za nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství v soutěži ESPA Innovation Awards 2016. Lázně se od března mohou pochlubit novým balneoprovozem ve stylu mořského světa. Toto nové a pro děti atraktivní prostředí má zajistit větší účinnost uhličitých koupelí. Vedle toho byl přímo do objektu dětské léčebny přiveden přírodní léčivý zdroj, čímžmůže být zajištěna pitná kúra a používání minerální vody pro inhalace bez nutnosti ji přepravovat v nádobách. Balneoprovoz si vyžádal náklady ve výši 15 milionů korun.

Dětských pacientů obecně v lázních přibývá. Lázně Teplice ve své dětské léčebně rozšířily robotické centrum o přístroj určený dětem s potížemi nervového systému. Formou hry rozvíjí motoriku i kognitivní funkce zároveň. Za procedurami i kulturou Rozsáhlou rekonstrukci si připsaly také Lázně Darkov, dotkla se obou jejich léčeben – Rehabilitačního sanatoria a Léčebny Darkov. „Klienti se mohou těšit na zrekonstruované pokoje, veřejné prostory, místa pro stravování a další. Navíc jsme během letošního roku obohatili nabídku o estetické programy a služby, které využívají ty nejmodernější světové hi-tech přístroje určené k hubnutí, tvarování postavy a celkovou péči o tělo či obličej,“ vyjmenovává Tomáš Svrčina z Lázní Darkov.

V Lednici otevřeli nově zrekonstruovaný bazén, který je pro všechny ubytované hosty zdarma, ve Slatinicích zase saunu a privátní SPA.

Do koloritu tradičních změn patří nové procedury a pořizování nových rehabilitačních zařízení. Například v Lednici jich přibylo celkem čtrnáct. „Zájemci mohou vyzkoušet třeba antistresovou koupel, regenerační antistresový zábal či detoxikační kúru z mořských řas,“ vyjmenovává Petra Kalců z Lázní Lednice.

Lázeňské domyAurora a Bertiny lázně v Třeboni své nové procedury zase zaměřily na tradiční léčivý zdroj – slatinu a na řasu třeboňská chlorella. Je jich využíváno při zábalech a masážích.

V průběhu léta a podzimu navíc lázně lákají na pestrý kulturní program. V případě Slatinic jde například o oslavy 490 let od založení lázní, v areálu Lázní Hodonín se 10. září uskuteční Lázeňské vinobraní, na mnoha jiných místech se lze těšit mimo jiné na množství koncertů.

Eva Fryšarová, autorka je spolupracovnice redakce

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.