Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebojme se vakcinací. Spojitost s autismem nebyla dokázána

Zdraví

  7:00
Očkovat, či neočkovat? Zdánlivě nekonečný boj o to, co je pro naše děti nejlepší, vstoupil do dalšího kola. Nové debaty vyvolal skandál kolem studie britského lékaře Andrewa Wakefielda, která tvrdila, že existuje spojení mezi očkováním a autismem.

Očkování. foto: ČTK

Tisíce amerických rodin bojují od roku 2001 u soudů nejrůznějších instancí a dožadují se od výrobců dětských vakcín finančních kompenzací. V roce 2009 u speciálních soudů leželo více než 5500 uznaných žalob, dalších 5000 bylo ve stadiu ověřování. Všechny se týkaly thimerosalu, látky, která bývala až do roku 2001 běžnou součástí všech vakcín – navzdory tomu, že obsahuje rtuť. Žaloby spustila studie britského vědce Andrewa Wakefielda z roku 1998. Ta tvrdila, že očkování obsahující tuto látku má za následek zvýšený výskyt autismu.

Přestože toto spojení nebylo nikdy prokázáno, žaloby neztrácely naději na úspěch – probíhají před speciálními soudy, které slouží na jedné straně jako finanční zdroj pro odměnu rodičů a na druhé straně jako ochranná bariéra pro výrobce vakcín. Výrobci totiž jasně naznačili, že pokud nebudou před žalobami chráněni, zruší výrobu vakcín úplně. Z toho všeho plyne, že více než o zdraví jde o peníze.

Lživé výsledky a ztráta licence

V posledních měsících ale celá záležitost nabrala zcela jiné obrátky. Nejdříve byla publikována velká studie, která prokázala, že procento dětí s diagnózou autismu je stejné u dětí imunizovaných vakcínami s -thimerosalem jako u dětí imunizovaných novými vakcínami. A stejné jako u dětí, které nedostaly vakcínu žádnou.

Spiklenecké teorii spojující thimerosal s autismem ovšem zlomily vaz až studie prokazující, že Wakefield ve své původní práci lhal. Časopis Lancet, kde původní práce vyšla, mezitím celou publikaci pro podvod odvolal a naopak publikoval detailní analýzu, která prokázala, že Wakefield si své závěry vymyslel. Nakonec se ozvali i původní spoluautoři, kteří potvrdili, že sice studii podepsali, ale většinu údajů nikdy neviděli a nedokázali k jednotlivým dětem přidat diagnózy, které učinil Wakefield.

Původní studie dokazovala následky vakcinace na dvanácti dětech. Nové studie ovšem odhalily, že byly všechny zdravé a že žádné autismem netrpělo. Obsahují také rozhovory s lékaři, kteří se podíleli na původních diagnózách. Ukázalo se, že si řadu z nich Wakefield upravil. Navíc některé děti měly kontakty na lidi, kteří v té době bojovali proti vakcinaci. Wakefield se podle všeho za svou publikaci dočkal od právníků, kteří již připravovali soudní spory, vysoké finanční odměny. ¨

Očkování (ilustrační foto)

Další vyšetřování prokázalo, že se Wakefield snažil na své podvodné práci vydělat – doložilo, že se snažil přesvědčit nemocnici Royal Free Hospital, že je možné na diagnostickém balíčku na detekci autismu vydělat nejméně 43 milionů ročně. Britská lékařská komora mezitím Wakefieldovi sebrala licenci, takže v Británii nesmí působit jako lékař. Wakefield se sice snaží o protiofenzivu a v rozhovorech tvrdí, že nikdy nepodváděl a žádné peníze nedostal, věří mu ale jen ti nejvěrnější. Škodu, kterou způsobil, včetně onemocnění tisíců dětí, jejichž rodiče odmítli své ratolesti očkovat, ale nikdo neodstraní. Například v Kalifornii propukla epidemie černého kašle a čtyři novorozeňata dokonce nemoci podlehla.

Kombinovanou vakcínu českým kojencům?

Podobné pověry, které se v dnešní digitální době šíří rychlostí stepního požáru, mají mimořádně dlouhý život. V Čechách se v poslední době rozmohl boj o to, zda aplikovat, či nikoli kombinovanou vakcínu v prvním roce života. Někteří rodiče podezírají farmaceutické společnosti ze spiknutí s lékaři. Přitom počet firem vyrábějících vakcíny pro nepatrné zisky stále klesá a jen ve Spojených státech jich za posledních 25 let ubylo celých 90 procent. Lékaři by také bezpečně vydělali víc, kdyby kojence očkovali šestkrát nežli jednou šestinásobnou vakcínou.

Přitom se v Evropě počet dětských infekčních onemocnění zvyšuje, jen u spalniček počet nemocných za poslední čtyři roky stoupnul čtyřnásobně. A pokud má někdo pocit, že kolem sebe nevidí děti trpící chorobami, proti kterým se v dětství očkuje, zapomíná na důležitou skutečnost. Ve chvíli, kdy proočkovanost populace dosáhne 95 procent, nastává tak zvaná kolektivní imunita a virus ztrácí hostitele. Při poklesu proočkovanosti je ale brzy zle.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat