3. září 2016 6:50 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nechte se testovat. Počet HIV pozitivních v Česku roste

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Abyste si mohli být jisti, měli byste se otestovat na přítomnost viru HIV. Nemusíte nikomu říkat své jméno ani popisovat svou sexuální minulost. Pouze si necháte odebrat trochu krve a získáte velmi důležitou informaci.

Znát svůj HIV status by mělo být samozřejmé bez ohledu na to, jaké máte sexuální preference či orientaci.

„Ve vědění je síla. Když znáte svůj HIV status, můžete se podle toho chovat a chránit ostatní,“ připomíná sestra Vicious, jedna ze zakladatelek Sester věčné radosti, které se věnují problematice prevence HIV/AIDS i péči o HIV pozitivní od osmdesátých let 20. století. Sama sestra Vicious je HIV pozitivní muž, ale díky tomu, že se léčí, žije a může se věnovat svému poslání. Proto také byly sestry hosty letošní Prague Pride. „Naše poselství je mít ze sexu radost a užívat si ho, ale zároveň se při sexu chovat bezpečně,“ dodává sestra Roma.

Anonymní testování na HIV a syfilis bylo také součástí programu festivalu Prague Pride a tuto možnost využilo celkem 602 mužů a žen. Osm vzorků putovalo na detailní vyšetření do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS s podezřením na HIV nebo syfilis, aby bylo možné diagnózu definitivně potvrdit a následně zahájit léčbu. Možnost anonymního a bezplatného testování mohou lidé využít kdykoliv na několika místech v Česku, například v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci. Další možností je nechat se otestovat jako samoplátce nebo s úhradou zdravotní pojišťovny. Více informací najdete na webu www.hiv-testovani.cz.

V Česku bylo k 30. červnu 2016 oficiálně evidováno 2783 HIV pozitivních osob, což je nejvíc od roku 1986, kdy se tento ukazatel začal sledovat. Velmi pravděpodobně je skutečný počet infikovaných ještě vyšší. Mezi HIV pozitivními jsou muži mající sex s muži, pracovníci a pracovnice v sexbyznysu, injekční uživatelé drog, ale i heterosexuální muži a ženy.

„HIV si nevybírá, zda je člověk bohatý nebo chudý, zda se jedná o muže nebo o ženu, HIV čeká na chybu, kterou může udělat každý z nás,“ shrnuje Miroslav Hlavatý z organizace Red Ribbon, která se věnuje prevenci a boji proti HIV/AIDS. Podle údajů Státního zdravotního ústavu propuklo onemocnění AIDS od roku 1986 v ČR u 484 osob a 246 lidí na tuto stále nevyléčitelnou nemoc zemřelo. „HIV infekce v naší zemi neoslabuje. Právě naopak, je stále velmi silná a zvyšuje svůj náskok,“ upozorňuje Hlavatý. I proto je tak důležité vždy používat při sexu s náhodným partnerem kondom a také znát svůj HIV status.

lhLudmila Hamplová
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz