Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nechtěné látky projdou i kůží. Jak se bránit?

Kůže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kůže | foto: Shutterstock

Jak se nechtěné látky dostávají do našeho těla? Cest je více – přes ústa, přes plíce, ale i přes kůži. Průchod chemie kůží už deset let zkoumá tým Pavla Čupra z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně.

Úspěšně se jim například podařilo popsat transport několika pesticidů přes kůži. „Využíváme lidských kožních tkání od dárců, získáváme je z pracoviště plastické chirurgie za přísných etických pravidel. Nutné je, abychom se v experimentech co nejvíce přibližovali skutečné situaci. Testované chemické látky se proto aplikují na povrch vzorků lidské kůže, pod kterou cirkuluje roztok simulující krev. Plně automatizovaný přístroj nám pak umožní odebírat vzorky této tekutiny,“ popisuje docent Čupr. 

Ve vzorcích vědci chemickou stopovou analýzou zjišťují přesné množství transportované látky. Tento výzkum zaměřujeme i na takzvané zpomalovače hoření, které se do běžně používaných výrobků a materiálů přidávají z důvodu požární bezpečnosti. Jsou přítomny například v textiliích, elektronice, kobercích, na povrchu nábytku nebo stolů a snižují jejich hořlavost. Na jedné straně jsou to látky, které nás mohou zásadním způsobem ochránit v případě požáru, ale na druhé straně mohou některé z nich dlouhodobě narušit hormonální rovnováhu v lidském organismu. 

Některé tyto sloučeniny přetrvávají v prostředí třeba i několik desítek let. Jsou schopné se také hromadit v živých tkáních organismů, a mohou se navíc přemisťovat na velké vzdálenosti i mezi kontinenty vzdušnou cestou. „Všechny podobné chemické látky jsou na základě Stockholmské úmluvy z roku 2004 zakázány, nesmějí se vyrábět,“ zdůrazňuje Pavel Čupr. 

Jsou to například některé dříve používané pesticidy, jako třeba DDT, zpomalovače hoření, a podobně. I tak však stále lze nalézt tyto látky v životním prostředí a také ve vzorcích lidských tkání a tekutin. Je to způsobeno právě jejich schopností přetrvávat v prostředí velmi dlouhou dobu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?