Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nechtěné látky projdou i kůží. Jak se bránit?

Kůže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kůže | foto: Shutterstock

Jak se nechtěné látky dostávají do našeho těla? Cest je více – přes ústa, přes plíce, ale i přes kůži. Průchod chemie kůží už deset let zkoumá tým Pavla Čupra z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně.

Úspěšně se jim například podařilo popsat transport několika pesticidů přes kůži. „Využíváme lidských kožních tkání od dárců, získáváme je z pracoviště plastické chirurgie za přísných etických pravidel. Nutné je, abychom se v experimentech co nejvíce přibližovali skutečné situaci. Testované chemické látky se proto aplikují na povrch vzorků lidské kůže, pod kterou cirkuluje roztok simulující krev. Plně automatizovaný přístroj nám pak umožní odebírat vzorky této tekutiny,“ popisuje docent Čupr. 

Ve vzorcích vědci chemickou stopovou analýzou zjišťují přesné množství transportované látky. Tento výzkum zaměřujeme i na takzvané zpomalovače hoření, které se do běžně používaných výrobků a materiálů přidávají z důvodu požární bezpečnosti. Jsou přítomny například v textiliích, elektronice, kobercích, na povrchu nábytku nebo stolů a snižují jejich hořlavost. Na jedné straně jsou to látky, které nás mohou zásadním způsobem ochránit v případě požáru, ale na druhé straně mohou některé z nich dlouhodobě narušit hormonální rovnováhu v lidském organismu. 

Některé tyto sloučeniny přetrvávají v prostředí třeba i několik desítek let. Jsou schopné se také hromadit v živých tkáních organismů, a mohou se navíc přemisťovat na velké vzdálenosti i mezi kontinenty vzdušnou cestou. „Všechny podobné chemické látky jsou na základě Stockholmské úmluvy z roku 2004 zakázány, nesmějí se vyrábět,“ zdůrazňuje Pavel Čupr. 

Jsou to například některé dříve používané pesticidy, jako třeba DDT, zpomalovače hoření, a podobně. I tak však stále lze nalézt tyto látky v životním prostředí a také ve vzorcích lidských tkání a tekutin. Je to způsobeno právě jejich schopností přetrvávat v prostředí velmi dlouhou dobu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!