Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechtěné látky projdou i kůží. Jak se bránit?

Zdraví

  5:49
Jak se nechtěné látky dostávají do našeho těla? Cest je více – přes ústa, přes plíce, ale i přes kůži. Průchod chemie kůží už deset let zkoumá tým Pavla Čupra z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně.

Úspěšně se jim například podařilo popsat transport několika pesticidů přes kůži. „Využíváme lidských kožních tkání od dárců, získáváme je z pracoviště plastické chirurgie za přísných etických pravidel. Nutné je, abychom se v experimentech co nejvíce přibližovali skutečné situaci. Testované chemické látky se proto aplikují na povrch vzorků lidské kůže, pod kterou cirkuluje roztok simulující krev. Plně automatizovaný přístroj nám pak umožní odebírat vzorky této tekutiny,“ popisuje docent Čupr. 

Zásoby pitné vody zamořila chemie. Nadlimitní kontaminace naměřili ve 40 % vzorků

Ve vzorcích vědci chemickou stopovou analýzou zjišťují přesné množství transportované látky. Tento výzkum zaměřujeme i na takzvané zpomalovače hoření, které se do běžně používaných výrobků a materiálů přidávají z důvodu požární bezpečnosti. Jsou přítomny například v textiliích, elektronice, kobercích, na povrchu nábytku nebo stolů a snižují jejich hořlavost. Na jedné straně jsou to látky, které nás mohou zásadním způsobem ochránit v případě požáru, ale na druhé straně mohou některé z nich dlouhodobě narušit hormonální rovnováhu v lidském organismu. 

Některé tyto sloučeniny přetrvávají v prostředí třeba i několik desítek let. Jsou schopné se také hromadit v živých tkáních organismů, a mohou se navíc přemisťovat na velké vzdálenosti i mezi kontinenty vzdušnou cestou. „Všechny podobné chemické látky jsou na základě Stockholmské úmluvy z roku 2004 zakázány, nesmějí se vyrábět,“ zdůrazňuje Pavel Čupr. 

Jsou to například některé dříve používané pesticidy, jako třeba DDT, zpomalovače hoření, a podobně. I tak však stále lze nalézt tyto látky v životním prostředí a také ve vzorcích lidských tkání a tekutin. Je to způsobeno právě jejich schopností přetrvávat v prostředí velmi dlouhou dobu.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat