20. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nechtěný letní problém. Několik rad pro dámy

Bolest břicha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolest břicha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vaginální mykózy jsou časté, nepříjemné a bez ohledu na léčbu se také bohužel rády vracejí. Ideální klima pro rozvoj tohoto onemocnění přinášejí horké letní dny. Mykóza tak snadno dokáže pokazit celou dovolenou.

Mykózy vznikají v důsledku narušení poševní mikroflóry, kdy dojde k přemnožení kvasinek a následně zánětu poševní sliznice. "Jde o nejčastější onemocnění, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen jej prodělají alespoň jednou za život," upozorňuje MUDr. Aleš Skřivánek z G-centra Olomouc.

Samotná přítomnost kvasinek, zejména druhu Candida albicans, ještě k rozvoji onemocnění vést nemusí. Na tom se podílí další vlivy jako užívání antibiotik, cukrovka, těhotenství, hormonální substituční léčba v období přechodu, nesprávná intimní hygiena a také stres nebo strava bohatá na cukry.

Dámy, pozor na špatné oblečení
Nepříznivě působí neprodyšné oblečení, například spodní prádlo z umělých vláken, punčochy, kalhotky typu tanga nebo příliš obepnuté džíny. V letních měsících vykoná své i nošení mokrých plavek. Proto je vhodné plavky střídat a nezůstávat dlouhou dobu ve vlhkých. Doporučeníhodné jsou bavlněné kalhotky klasického střihu a volnější oblečení.

Příznaky vaginální mykózy se přehlédnout nedají. Objevuje se nepříjemné pálení a svědění v intimních partiích, časté jsou i bolesti při pohlavním styku a močení. Onemocnění doprovází také poševní výtok. Na vyléčení akutní mykózy obvykle postačí antimykotické přípravky, které předepíše gynekolog. Některé z nich jsou i volně prodejné v lékárně. Žádný lék ale bohužel nedokáže zabránit onemocnění, aby se vracelo.

Mykózy se často vracejí
"Opakované vaginální mykózy trápí téměř polovinu všech žen, které mykózou onemocní. Jinak řečeno, jen o něco více než polovina žen s tímto onemocněním ho má za život pouze jednou," upozorňuje gynekolog. Na vině může být například dlouhodobě narušená mikroflóra celého organismu i porucha imunitního systému. Často se za obtížemi skrývají problémy s lokální imunitou ve vaginální tkáni.

Vzhledem k tomu, že opakované vaginální mykózy mohou mít celou řadu příčin, je vhodné tento problém nepodceňovat a věnovat mu náležitou pozornost. "Léčba opakovaných vaginálních mykóz musí být komplexní. V poslední době se nám osvědčuje podpůrná léčba enzymovými léky," radí lékař.