Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nečistíte si pravidelně zuby? Hrozí vám zvýšené riziko srdečních chorob

Zubař (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Lidé, kteří si nečistí zuby dvakrát denně, jsou ve zvýšené míře ohroženi srdečními chorobami. K tomuto závěru dospěli britští vědci, kteří tak potvrdili vědecké studie z 19. století, jež dávají do souvislosti zdraví ústní dutiny s chronickými nemocemi.

Britští vědci zahrnuli do studie na 12 000 lidí ve Skotsku a zjistili, že ti, kdo měli špatnou ústní hygienu, byli o 70 procent více ohroženi srdečními chorobami ve srovnání s těmi, kdo si zuby čistili dvakrát denně a u nichž byla menší pravděpodobnost onemocnění dásní.

U lidí s nemocnými dásněmi se mnohem častěji rozvinuly srdeční choroby a diabetes kvůli zánětům v těle, včetně ústní dutiny. Dásně hrají roli při zanášení tepen, tvrdí vedoucí studie Richard Watt z University College London.

Vědci varují, že u lidí, kteří nedodržují ústní hygienu a navíc kouří, je riziko vzniku srdečních chorob o 135 procent větší než u lidí dbajících o zdravé zuby.

Ústní hygiena sice nepatří k hlavním rizikovým faktorům srdečních chorob, jako jsou kouření nebo špatná strava, ale pravidelné a důkladné čištění zubů má velký význam pro stav srdce, upozorňuje Watt.

Nemoci dásní jsou infekcí tkáně, která obklopuje a podporuje zuby.

Postihuje častěji lidi, kteří si nečistí zuby pravidelně.

Srdeční choroby jsou jedním z hlavních zabijáků lidí v celé Evropě, USA a v mnoha dalších rozvinutých státech. Spolu s diabetem tvořily podle Světové zdravotnické organizace v roce 2005 příčinu třetiny všech úmrtí ve světě.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SW TESTER (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč