Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečistíte si pravidelně zuby? Hrozí vám zvýšené riziko srdečních chorob

Zdraví

  13:06
LONDÝN - Lidé, kteří si nečistí zuby dvakrát denně, jsou ve zvýšené míře ohroženi srdečními chorobami. K tomuto závěru dospěli britští vědci, kteří tak potvrdili vědecké studie z 19. století, jež dávají do souvislosti zdraví ústní dutiny s chronickými nemocemi.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Britští vědci zahrnuli do studie na 12 000 lidí ve Skotsku a zjistili, že ti, kdo měli špatnou ústní hygienu, byli o 70 procent více ohroženi srdečními chorobami ve srovnání s těmi, kdo si zuby čistili dvakrát denně a u nichž byla menší pravděpodobnost onemocnění dásní.

U lidí s nemocnými dásněmi se mnohem častěji rozvinuly srdeční choroby a diabetes kvůli zánětům v těle, včetně ústní dutiny. Dásně hrají roli při zanášení tepen, tvrdí vedoucí studie Richard Watt z University College London.

Vědci varují, že u lidí, kteří nedodržují ústní hygienu a navíc kouří, je riziko vzniku srdečních chorob o 135 procent větší než u lidí dbajících o zdravé zuby.

Ústní hygiena sice nepatří k hlavním rizikovým faktorům srdečních chorob, jako jsou kouření nebo špatná strava, ale pravidelné a důkladné čištění zubů má velký význam pro stav srdce, upozorňuje Watt.

Nemoci dásní jsou infekcí tkáně, která obklopuje a podporuje zuby.

Postihuje častěji lidi, kteří si nečistí zuby pravidelně.

Srdeční choroby jsou jedním z hlavních zabijáků lidí v celé Evropě, USA a v mnoha dalších rozvinutých státech. Spolu s diabetem tvořily podle Světové zdravotnické organizace v roce 2005 příčinu třetiny všech úmrtí ve světě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat