Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedostatek pohybu a dlouhé sezení stojí ekonomiku miliardu dolarů, tvrdí WHO

Zdraví

  7:36
LONDÝN - Nedostatečná aktivita lidí stojí ročně celosvětovou globální ekonomiku 67,5 miliardy dolarů (1,65 bilionu korun) v nákladech na léčbu a ve ztrátě pracovní výkonnosti. Uvádí to studie Světové zdravotnické organizace (WHO), která byla ve středu zveřejněna v Londýně. Hodina cvičení denně by podle expertů tento problém odstranila.
Nedostatek pohybu a dlouhé sezení může vést k předčasné smrti.

Nedostatek pohybu a dlouhé sezení může vést k předčasné smrti. foto: Shutterstock

Sezení je nezdravé. Ale nesedět je taky blbost, říká chirurg a ‚machr na záda‘

Lidstvo je kvůli sedavému zaměstnání vystaveno zvýšenému riziku srdečních a cévních chorob, cukrovky a rakoviny, uvádí organizace. Fyzická aktivita, například rychlá chůze, může nebezpečí předčasné smrti snížit. Nedostatek pohybu spojený s osmi či vícehodinovým sezením způsobuje podle WHO ročně pět milionů úmrtí. To je jen o jeden milion smrtelných případů méně, než má na svědomí kouření.

WHO doporučuje věnovat týdně nejméně 150 minut mírnému cvičení. Podle norského experta Ulfa Ekelunda, který se na studii podílel, to ale není dost, napsala agentura Reuters. Čtvrtina dospělých navíc ani na tento limit nedosáhne. Podle Eklunda je vhodné cvičit hodinu denně, což reprezentuje zhruba 5,6 kilometrů chůze nebo 16 kilometrů jízdy na kole.

Autor:

Mohlo by vás zajímat