130 let
Pití vody

Pití vody | foto: Shutterstock

Nedostatek tekutin zhoršuje soustředění a krátkodobou paměť

Zdraví
  •   6:00
PRAHA - Nedostatek tekutin zhoršuje soustředění a krátkodobou paměť, schopnost reagovat na podněty a měnící se situace. Přispívá také k náhlým změnám nálady. Největší zdravotní dopad má na seniory a děti, kde problém je i v tom, že mají oslabený pocit žízně.

Kvůli vlivu na soustředění a paměť je dehydratace velkým rizikem u řidičů, dopouštějí se více chyb, řekl člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek. „Už dvouprocentní dehydratace organizmu zhoršuje výkon v činnostech, které vyžadují pozornost, psychomotorické a okamžité reakce i schopnost vlastního úsudku,“ upozornil.

Jak poznat dehydrataci?

  • Mírná dehydratace - žízeň, bolest hlavy, malátnost, závratě, pocit únavy, letargie příčina: stačí hodina pohybové aktivity v teplém prostředí bez napití
  • Střední dehydratace -  sucho v ústech, úbytek moči, letargie, zrychlený tlukot srdce, ztráta pružnosti kůže
  • Těžká dehydratace - extrémní pocit žízně, absence moči, rychlé dýchání, výkyvy psychiky, pocity chladu, vlhká pokožka život ohrožující stav, může skončit úmrtím postiženého 

Hygienici radí ve vedru dostatečně pít, nejlépe obyčejnou vodu, ne ledovou, oproti běžným dnům přinejmenším tři litry, při námaze i víc. Pít se má průběžně v malých dávkách, vodu střídat s minerálkami, aby se doplnily vypocené minerály, a s teplým čajem, který díky obsahu teinu mírně povzbudí. K celkovému příjmu vody pomáhají i potraviny, nejvíce polévky, ovoce a zelenina.

Dehydratace může způsobit zejména seniorům život ohrožující komplikace. Nejen že nemají včasný a intenzivní pocit žízně, ale ani potřebu doplnit energii jídlem či pitím. „Ke zvýšení motivace a chuti k pití mohou dobře posloužit různé příchutě a dokonce i barvy nápojů,“ uvedl.

Turisté na Karlově mostě se chrání před slunečními paprsky.

U dětí se dehydratace projevuje bolestmi hlavy a únavou. „Nezapomínejme na to, že se děti v létě daleko víc hýbou, takže spotřeba vody jako chladicí tekutiny je daleko vyšší,“ řekl. Není podle něj důležité, zda se chybějící tekutiny doplní vodou perlivou či neperlivou, záleží na tom, která dětem více chutná, a jsou tedy schopny jí vypít víc. Děti by měly dostat i trochu minerálky a mohou vypít i menší množství nápojů slazených cukrem, zejména při sportu a na výletě.

K dehydrataci u řidičů Suchánek doplnil, že při jízdě v horkém autě ztrácí tělo vodu vlivem pocení a proudícího vzduchu z klimatizace. Pitný režim je nutné dodržovat zejména, je-li cesta dlouhá. Již mírná dehydratace zpomaluje reakce, snižuje soustředění a zvyšuje riziko mikrospánku, proto pravidelné doplňování tekutin zabraňuje únavě řidiče.

Autor: ČTK