Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejčastější infekční onemocnění? Neštovice

Plané neštovice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plané neštovice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Plané neštovice jsou nejčastějším infekčním onemocněním v Česku. Tvoří téměř dvě pětiny všech hlášených infekcí. Loni bylo 48.240 případů, letos do června 30.197.

V pořadí další jsou střevní infekce spojené s průjmy, z nich nejčastější kampylobakteriózy. Loni bylo 21.161 případů, letos za první pololetí 7260. Počty se dlouhodobě nemění.

Naproti tomu průjmových infekcí vyvolaných salmonelami loni ubylo proti roku předchozímu o pětinu, bylo jich nejméně za posledních 25 let - loni bylo 8622 případů salmonelózy, letos do června 2683. Výskyt shigeliozy, projevující se rovněž průjmy, se oproti roku předchozím loni 2,5krát zvýšil na 450 případů, letos do června bylo 65 onemocnění.

Výskyt žloutenky a TBC klesá. Pohlavních nemocí přibývá
Virová hepatitida, zvaná žloutenka, zaznamenává po obrovském nárůstu v roce 2008 již druhým rokem pokles. Loni onemocnělo hepatitidou A, B, C nebo E celkem 1886 lidí, v roce nejvyššího výskytu 2993.

Zhruba o 30 procent klesl loni oproti roku předchozímu výskyt klíšťového zánětu mozku, na 5,6 případu na 100.000 obyvatel. Hlášeno bylo 3588 onemocnění Lymskou boreliózou, je to 34 případů na 100.000 obyvatel.

Vakcína - ilustrační foto

Dlouhodobě klesá v Česku výskyt tuberkulózy. Podle údajů registru tuberkulózy bylo loni hlášeno 680 případů TBC, je to o 30 nemocných méně než předloni. Na 100.000 obyvatel to bylo 6,5 případu. Výskyt TBC je výrazně častější u mužů, kde na 100.000 mužů je 8,5 případu, na stejný počet žen je 4,5 případu.

Loni rovněž pokračoval trend nárůstu případů sexuálně přenosné syfilidy, oproti předchozímu roku o tři procenta. Hlášených případů gonokokové infekce přenosné rovněž pohlavní cestou přibylo o 4,5 procenta. Celkem bylo v Česku loni 1009 případů syfilidy a 751 gonokokové infekce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.