Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejčastější mýty o čištění zubů. Čemu se vyhnout?

Boj proti zubní kazu. Povinná hygiena i ve škole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boj proti zubní kazu. Povinná hygiena i ve škole | foto: Shutterstock

Místo čistění zubů stačí jablko, zuby moudrosti bolí, rostou křivě a musí se vytrhnout. Za stav zubů může dědičná dispozice a tak dále. Mýty a omyly, které se vžily, je někdy těžké vyvrátit. Podívejte se na nejčastější.

Jablko místo kartáčku na zuby
S tímto výrokem se stomatologové setkávají velmi často. Stále je mnoho lidí, kteří si myslí, že kartáček a dobré mechanické čistění lze nahradit například jablkem.

„Jablko vás rozhodně nespasí, a krásný úsměv vám na tváři nevykouzlí. Jablka, stejně jako ostatní ovoce obsahuje velké množství ovocné kyseliny a cukrů, které zubů rozhodně nijak neprospívají. Takže na jakékoliv čistění jablkem zapomeňte, je to nesmysl,“ vysvětluje zubař Václav Manhart.

Parodontóza je dědičná, s tím nic nezmůžu
U většiny pacientů s parodontitidou se o výrazném vlivu dědičnosti ve vztahu k parodontitidě bavit nemůžeme. Výjimku tvoří agresivní forma parodontitidy.

„Jedinou prevencí parodontitidy je velmi důkladná ústní hygiena a pravidelné návštěvy u stomatologa. V případě, že ji provádíte dlouhodobě špatně, čekají vás problémy krvácení dásní nebo i odhalování krčků ať genetickou dispozici máte nebo ne,“ říká Manhart.

Škodí zubům bělení?
Velmi rozšířený mýtus, který při dnešních technikách bělení nemá opodstatnění. Bělení zubů samo o sobě rozhodně neškodí. Metody, které se dnes používají, jsou bezpečné a není důvod k jakýmkoli obavám.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy

„Problém nastává při domácím bělení chrupu. Při něm je potřeba přesně dbát instrukcí lékaře či dodržovat rady v příbalovém letáku. Pokud se do nosičů vloží více bělícího gelu, než je doporučeno, pak vzniká riziko poleptání měkkých tkání v dutině ústní či spolykání bělícího gelu. Zásadní je přebytky gelu z úst odstranit. Pokud se vyskytnou komplikace, kontaktujte svého zubního lékaře,“ doporučuje zubař.

Zuby moudrosti musí ven
Nemusí. Pokud nedělají potíže, do úst se bez potíží vejdou, nerostou křivě a obecně jejich anatomie a poloha umožňuje důkladnou ústní hygienu, pak není důvod třetí moláry trhat. Bohužel ve většině případů se nějaké ty potíže objeví a zub moudrosti je lépe vytrhnout.

Nejlepším řešením jsou implantáty
To, že si necháte všechny zuby vytrhat, nahradíte je implantáty, není opravdu dobré řešení. Vlastní zub je vlastní zub a ani sebelepší implantát ho nemůže nahradit. Nehledě na to, že nikdo nezaručí, že implantát bude sloužit do konce života a rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

ČTĚTE TAKÉ:

„Implantát je dobré řešení v případě, že se vlastní zub nedá zachránit. Neznamená to ale, že jde o jednoduchý zákrok bez možných komplikací, které mohou nastat u každého chirurgického výkonu. Následná péče o implantát je pro pacienta náročnější, nežli péče o vlastní zuby,“ radí zubař.

Zuby se v těhotenství více kazí
Velmi častá výmluva nastávajících maminek, která ale nemá velké opodstatnění. V tomto období se především mění stravovací návyky a zapomíná se na důkladnou ústní hygienu, například zesílením dávivého reflexu, se zhorší péče o postranní zuby.

„Ano, je pravda, že i díky hormonům, jejichž hladina se v průběhu těhotenství velmi mění, se může dostavit tzv. těhotenská gingivitida – tedy zánět dásní umocněný hormonální změnou. Je ale také pravda, že důkladnou ústní hygienou a pečlivou každodenní péčí o chrup lze toto onemocnění úspěšně eliminovat. Za zhoršený chrup čerstvých maminek může také fakt, že se snaží pečovat o dítě a zapomenou samy na sebe,“ říká na závěr stomatolog.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...