Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejvíc obézních dětí na světě žije v Mexiku, kvůli 'vitaminu T'

Obezita. Závažná hrozba, s níž chtějí britští vědci skoncovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita. Závažná hrozba, s níž chtějí britští vědci skoncovat. | foto: AFP

MEXIKO Díky "vitamínu T", jak Mexičané označují dietu plnou tacos, tortillas a tortas (tradiční mexické kukuřičné či pšeničné placky a opečené plněné housky), které nesmějí na stole nikdy chybět, jsou mexické děti nejobéznější na světě. Tuto metlu už pranýřoval dokonce osobně mexický prezident.

Felipe Calderón předložil tento týden národní plán boje proti přebytečným kilogramům, které podle něho stály zdravotní systém již přes tři miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč).

Americká a mexická specialita
Nadváha je smutnou americkou a mexickou specialitou: ve Spojených státech žije nejvíce obézních lidí na světě, na druhém místě jsou Mexičané, kteří zase mají nejvíce obézních dětí a rovněž nejvíce dospělých s nadváhou.

Přebytečné kilogramy lze vyjádřit pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI), kdy se hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky osoby. BMI nad 25 se považuje za nadváhu a nad 30 za příznak obezity.

V roce 2007 byl podle Guinessovy knihy rekordů nejtlustším člověkem na světě také Mexičan. Manuel Uribe tehdy vážil 600 kilogramů, ale během dvou let zhubl o 230 kilogramů a založil nadaci učící lidi zásadám zdravé výživy.

Boj proti kilogramům
Calderónův plán boje proti nadbytečným kilogramům je inspirován francouzským programem EPODE (Společně proti obezitě dětí), který byl zahájen v roce 2004 a povzbuzuje rodiny, obecní úřady a obchodníky k tomu, aby podporovali spotřebu ovoce a zeleniny, fyzickou aktivitu a nahrazovaly sladké nápoje vodou.

To je značně náročný úkol v Mexiku, kde jsou ve škole o přestávkách vystaveny na pultících obchodníků všemožné pamlsky.

Málo sportu ve škole
"V mojí škole se prodávají quesadillas (kukuřičné koláče plněné masem a sýrem), rýže v mléce a ovocné nápoje," říká devítiletý Diego, jenž přiznává, že je poněkud kulatější.

A upřesňuje, že to je dnes lepší, protože před dvěma třemi roky se tu dalo koupit jen smažené.

Ve škole má Diego ke své lítosti jen hodinu a půl sportu týdně, a to ještě jen když přijde učitel, který často bývá nemocný, a když děti nedostanou nějaký trest.

Jeho babička Maria Esther se snaží vařit vyvážený jídelníček, s libovým masem, ovocem a zeleninou. "Chlapec ode mě ale stále chce, abych mu upekla quesadillu," přiznává.

Hospodářka školy Mary samozřejmě obdržela doporučení, jaké mají být potraviny, které se ve škole prodávají, ale doznává, že má sama problémy s váhou.

"Učím se jen pomalu, neumíme totiž jíst zdravě. Náš denní příjem potravy se většinou skládá z mouky a tuku a bohužel právě po těch malých jídlech, na něž máme nejvíce chuť, se nejvíce tloustne," zdůrazňuje.

Veronica má dva syny ve věku devíti a deseti let, kteří chodí na soukromou kolej. Ta zahájila nedávno kampaň s cílem změnit stravovací návyky a poslala návrhy jídelníčků rodičům.

"Svačina od maminky mi nestačí a ve škole je dobré jídlo velmi drahé," namítá jeden z jejích synků, který dává přednost malým smaženkám z kukuřice před ovocem a saláty.

Veronica se vzdává. Říká si, že ve škole mají její děti nejméně pět hodin fyzické aktivity týdně, od plavání po bojové umění.

pel šeb

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...