Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvíc obézních dětí na světě žije v Mexiku, kvůli 'vitaminu T'

Zdraví

  13:35
MEXIKO - Díky "vitamínu T", jak Mexičané označují dietu plnou tacos, tortillas a tortas (tradiční mexické kukuřičné či pšeničné placky a opečené plněné housky), které nesmějí na stole nikdy chybět, jsou mexické děti nejobéznější na světě. Tuto metlu už pranýřoval dokonce osobně mexický prezident.

Obezita. Závažná hrozba, s níž chtějí britští vědci skoncovat. foto: AFP

Felipe Calderón předložil tento týden národní plán boje proti přebytečným kilogramům, které podle něho stály zdravotní systém již přes tři miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč).

Americká a mexická specialita
Nadváha je smutnou americkou a mexickou specialitou: ve Spojených státech žije nejvíce obézních lidí na světě, na druhém místě jsou Mexičané, kteří zase mají nejvíce obézních dětí a rovněž nejvíce dospělých s nadváhou.

Přebytečné kilogramy lze vyjádřit pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI), kdy se hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky osoby. BMI nad 25 se považuje za nadváhu a nad 30 za příznak obezity.

V roce 2007 byl podle Guinessovy knihy rekordů nejtlustším člověkem na světě také Mexičan. Manuel Uribe tehdy vážil 600 kilogramů, ale během dvou let zhubl o 230 kilogramů a založil nadaci učící lidi zásadám zdravé výživy.

Boj proti kilogramům
Calderónův plán boje proti nadbytečným kilogramům je inspirován francouzským programem EPODE (Společně proti obezitě dětí), který byl zahájen v roce 2004 a povzbuzuje rodiny, obecní úřady a obchodníky k tomu, aby podporovali spotřebu ovoce a zeleniny, fyzickou aktivitu a nahrazovaly sladké nápoje vodou.

To je značně náročný úkol v Mexiku, kde jsou ve škole o přestávkách vystaveny na pultících obchodníků všemožné pamlsky.

Málo sportu ve škole
"V mojí škole se prodávají quesadillas (kukuřičné koláče plněné masem a sýrem), rýže v mléce a ovocné nápoje," říká devítiletý Diego, jenž přiznává, že je poněkud kulatější.

A upřesňuje, že to je dnes lepší, protože před dvěma třemi roky se tu dalo koupit jen smažené.

Ve škole má Diego ke své lítosti jen hodinu a půl sportu týdně, a to ještě jen když přijde učitel, který často bývá nemocný, a když děti nedostanou nějaký trest.

Jeho babička Maria Esther se snaží vařit vyvážený jídelníček, s libovým masem, ovocem a zeleninou. "Chlapec ode mě ale stále chce, abych mu upekla quesadillu," přiznává.

Hospodářka školy Mary samozřejmě obdržela doporučení, jaké mají být potraviny, které se ve škole prodávají, ale doznává, že má sama problémy s váhou.

"Učím se jen pomalu, neumíme totiž jíst zdravě. Náš denní příjem potravy se většinou skládá z mouky a tuku a bohužel právě po těch malých jídlech, na něž máme nejvíce chuť, se nejvíce tloustne," zdůrazňuje.

Veronica má dva syny ve věku devíti a deseti let, kteří chodí na soukromou kolej. Ta zahájila nedávno kampaň s cílem změnit stravovací návyky a poslala návrhy jídelníčků rodičům.

"Svačina od maminky mi nestačí a ve škole je dobré jídlo velmi drahé," namítá jeden z jejích synků, který dává přednost malým smaženkám z kukuřice před ovocem a saláty.

Veronica se vzdává. Říká si, že ve škole mají její děti nejméně pět hodin fyzické aktivity týdně, od plavání po bojové umění.

pel šeb

Autor: