Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvíc onkologických pacientů umírá na rakovinu plic

Zdraví

  6:59
PRAHA - Ročně zemře na rakovinu plic přes 5500 Češek a Čechů. Sedm z osmi nemocných zemře do pěti let od stanovení diagnózy. Řada by jich mohla bez větších zdravotních komplikací žít o měsíce i roky déle, kdyby včas dostali tzv. personalizovanou léčbu. Až čtvrtina ji ale včas nedostane, řekl novinářům předseda Společnosti českých patologů profesor Aleš Ryška.

„Zlepšení záchytu nemocných, u kterých bychom diagnostikovali genetické změny v karcinomu plic, je možné jen tehdy, pokud navážeme spolupráci v celém diagnosticko-terapeutickém procesu,“ uvedl.

Spolupráce začíná u obvodního pneumologa, bronchologa, který odebírá vzorek, následně patologa, třeba i z malého pracoviště, který sám vyšetření neprovádí, ale pokud zjistí, že jde o nádor specifického typu, zejména adenokarcinom, zašle vzorek do centra k testům, aby pacienti „neproklouzli sítem“ a dostalo se jim řádného genetického vyšetření.

Čeští onkologové mají novou zbraň proti rakovině: léčbu imunitou

„Samozřejmě, nikdy nebudeme mít vyšetřeno sto procent případů, ať už proto, že někteří pacienti z dalších klinických důvodů nejsou pro tuto léčbu vhodní, nebo třeba vzorky nejsou dostatečně objemné, nebo pacient se nedostane k morfologické diagnóze, pokud je rakovina plic zjištěna v tak pozdním stadiu, že už toto vyšetření ani není schopen podstoupit,“ řekl.

Nové léky i léčba

Čeští pneumologové nasadili některou z forem personalizované medicíny doposud více než 6000 nemocných s nemalobuněčným nádorem plic. Počty by rozšířením diagnostiky na větší počet pacientů sice stouply, nárůst jen z tohoto důvodu by ale nebyl dramatický. Hlavní nárůst počtu léčených lze podle Ryšky očekávat spíše od toho, jak se objevují nové typy léčby a nové léky, které postupně začínají postihovat i další podskupiny rakoviny plic.

„V tuto chvíli máme léky proti dvěma hlavním mutacím. Pokud se začne léčba rozšiřovat s novými léky i na další molekulární podtypy, lze očekávat nárůst dalších léčených,“ shrnul Ryška.

Léčba na míru

Personalizovaná léčba, neboli šitá na míru danému pacientovi, má na rozdíl od klasické chemoterapie či ozařování méně vedlejších účinků a u správně vybraných pacientů je účinnější. „Bohužel rakovina plic je většinou odhalena až v pokročilém stadiu, kdy už není možné kompletní odstranění nádoru. Personalizovaná medicína umožní u nemocných, jejichž nádor má charakteristické genetické znaky, blokovat bujení,“ shrnul předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti profesor Vítězslav Kolek.

Problémy nemocných s rakovinou připomíná každoročně Český den proti rakovině. Ve středu 13. května mohou lidé v celé Česku koupí žlutého kvítku za 20 korun přispět na boj proti rakovině.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat