Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
22. června 2017 6:19 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejvíce maminek umírá v Indii. ‚Nejezte maso a vajíčka‘ radí jim vláda

Indka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indka - ilustrační foto. | foto: Lidovky.cz

DILLÍ Indická vláda vydala příručku pro těhotné ženy, v níž jim radí, aby se zcela vyhýbaly konzumaci masa a vajec a aby potlačily chtíč. Lékaři citovaní agenturou AP uvedli, že tyto rady jsou nesmyslné, ba dokonce nebezpečné. Ženy bývají v tradičně patriarchálních indických rodinách často těmi posledními, na koho se dostane jídlo či komu je zajištěna zdravotní péče, upozorňuje agentura AP.

Podvýživa a chudokrevnost patří k hlavním důvodům toho, proč je Indie mezi zeměmi s nejvyšší mírou mateřské úmrtnosti na světě. V roce 2015 činila 174 zemřelých žen na 100 000 těhotenství.

Situace v zemi se ve srovnání se stavem před pěti lety, kdy byla míra úmrtnosti 205 úmrtí matek na 100 000 živě narozených dětí, sice zlepšila, pořád ale Indie výrazně zaostává například za Čínou (27 úmrtí na 100 000 porodů živých dětí) a za západními zeměmi. V České republice v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím k úmrtím dochází v méně než deseti případech na 100 000 narozených dětí, uvádějí české úřady.

„Indická vláda šíří nevědecké a iracionální rady, místo aby zajistila těhotným ženám z chudých rodin výživnou stravu bohatou na proteiny,“ prohlásil gynekolog Arun Gadre, který bydlí v západoindickém městě Púna, ale pracuje ve venkovských oblastech.

Vládní brožura nazvaná Péče o matku a dítě zavání náboženskými dogmaty a ignoruje široce uznávané lékařské důkazy, že těhotným ženám je maso bohaté na proteiny ku prospěchu a že se mohou bez obav oddávat sexu, uvádějí lékaři.

Podle příručky mají těhotné ženy potlačovat „nečisté myšlenky“ a dívat se na obrázky krásných dětí, což prý prospívá plodu. „Těhotné ženy by se měly zříci touhy, chtíče, zloby i nenávisti,“ píše se v knížce, kterou minulý týden vydala Ústřední rada pro výzkum v oblasti jógy a přírodního léčitelství. Jde o orgán, který je součástí ministerstva pro tradiční medicínu.

Ministr pro tradiční medicínu příručku hájí s tím, že obsahuje „moudra, která byla shromážděna v průběhu mnoha století“. Brožura podle něj výslovně nezakazuje sex, varuje jen před žádostivými myšlenkami.

Podle agentury AP není pravděpodobné, že by se zmíněnými radami řídila zdravotnická střediska, která spravuje indická vláda. Tato střediska totiž má pod patronátem ministerstvo zdravotnictví, které se již v minulosti dostalo opakovaně do konfliktu s ministerstvem pro tradiční medicínu a které staví na vědečtějším přístupu.

Agentura AP uvedla, že brožura je dalším projevem snahy nacionalistické hinduistické vlády premiéra Naréndry Módího prosadit vegetariánský způsob stravování.

„Je to národní ostuda. Pokud se kalorický příjem nastávajících matek dále sníží tím, že jim budeme upírat maso a vejce, situace se ještě zhorší,“ zlobí se gynekolog Gadre.

Asi třetina z 1,3 miliardy Indů žije za méně než dva dolary na den. Mnozí mají sotva víc než jedno jídlo denně a matky se pravidelně vzdávají svých porcí ve prospěch hladových dětí či manželů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.