Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvíce maminek umírá v Indii. ‚Nejezte maso a vajíčka‘ radí jim vláda

Zdraví

  6:19
DILLÍ - Indická vláda vydala příručku pro těhotné ženy, v níž jim radí, aby se zcela vyhýbaly konzumaci masa a vajec a aby potlačily chtíč. Lékaři citovaní agenturou AP uvedli, že tyto rady jsou nesmyslné, ba dokonce nebezpečné. Ženy bývají v tradičně patriarchálních indických rodinách často těmi posledními, na koho se dostane jídlo či komu je zajištěna zdravotní péče, upozorňuje agentura AP.
Indka - ilustrační foto.

Indka - ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Podvýživa a chudokrevnost patří k hlavním důvodům toho, proč je Indie mezi zeměmi s nejvyšší mírou mateřské úmrtnosti na světě. V roce 2015 činila 174 zemřelých žen na 100 000 těhotenství.

Situace v zemi se ve srovnání se stavem před pěti lety, kdy byla míra úmrtnosti 205 úmrtí matek na 100 000 živě narozených dětí, sice zlepšila, pořád ale Indie výrazně zaostává například za Čínou (27 úmrtí na 100 000 porodů živých dětí) a za západními zeměmi. V České republice v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím k úmrtím dochází v méně než deseti případech na 100 000 narozených dětí, uvádějí české úřady.

„Indická vláda šíří nevědecké a iracionální rady, místo aby zajistila těhotným ženám z chudých rodin výživnou stravu bohatou na proteiny,“ prohlásil gynekolog Arun Gadre, který bydlí v západoindickém městě Púna, ale pracuje ve venkovských oblastech.

Vládní brožura nazvaná Péče o matku a dítě zavání náboženskými dogmaty a ignoruje široce uznávané lékařské důkazy, že těhotným ženám je maso bohaté na proteiny ku prospěchu a že se mohou bez obav oddávat sexu, uvádějí lékaři.

Podle příručky mají těhotné ženy potlačovat „nečisté myšlenky“ a dívat se na obrázky krásných dětí, což prý prospívá plodu. „Těhotné ženy by se měly zříci touhy, chtíče, zloby i nenávisti,“ píše se v knížce, kterou minulý týden vydala Ústřední rada pro výzkum v oblasti jógy a přírodního léčitelství. Jde o orgán, který je součástí ministerstva pro tradiční medicínu.

Ministr pro tradiční medicínu příručku hájí s tím, že obsahuje „moudra, která byla shromážděna v průběhu mnoha století“. Brožura podle něj výslovně nezakazuje sex, varuje jen před žádostivými myšlenkami.

Podle agentury AP není pravděpodobné, že by se zmíněnými radami řídila zdravotnická střediska, která spravuje indická vláda. Tato střediska totiž má pod patronátem ministerstvo zdravotnictví, které se již v minulosti dostalo opakovaně do konfliktu s ministerstvem pro tradiční medicínu a které staví na vědečtějším přístupu.

Agentura AP uvedla, že brožura je dalším projevem snahy nacionalistické hinduistické vlády premiéra Naréndry Módího prosadit vegetariánský způsob stravování.

„Je to národní ostuda. Pokud se kalorický příjem nastávajících matek dále sníží tím, že jim budeme upírat maso a vejce, situace se ještě zhorší,“ zlobí se gynekolog Gadre.

Asi třetina z 1,3 miliardy Indů žije za méně než dva dolary na den. Mnozí mají sotva víc než jedno jídlo denně a matky se pravidelně vzdávají svých porcí ve prospěch hladových dětí či manželů.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat