Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otěhotněla při nucené prostituci, soud jí povolil jít na potrat

Zdraví

  7:00
BUENOS AIRES - Argentinský nejvyšší soud rozhodl, že bývalé nucené prostitutce musí být umožněno podstoupit potrat, o nějž ona sama usiluje. Rozhodnutí zasáhlo veřejné činitele, kteří kolem případu rozpoutali politickou bouři. Žena je nyní pod ochranou ministerstva spravedlnosti a byla umístěna do zařízení pro osoby zachráněné ze sexuálního otroctví. Její advokáti rozsudek přivítali.
Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Argentinský zákon povoluje provedení potratu v případě znásilnění nebo pokud těhotenství ohrožuje ženin život. Ovšem nejen lékaři, ale také soudci i politici jej často blokují navzdory rozhodnutí nejvyššího soudu z letošního března, že oběti znásilnění požadující potrat nemusejí žádat o povolení soud.

V případě 32leté ženy ale soud nižší instance tvrdil, že neexistuje důkaz o znásilnění, ačkoliv žena byla unesena a k prostituci nucena. Avšak nejvyšší soud nyní tento rozsudek odvolal a vyzval veřejné zdravotnictví k urychlenému ukončení jejího těhotenství. Žena je v 10. týdnu a měla by zákrok podstoupit ještě během dneška.

Nejvyšší soud rovněž kritizoval starostu Buenos Aires Mauricia Macriho i soudkyni, která vynášela předchozí rozsudek, že zveřejnili porobnosti případu a dali tak možnost protipotratovým aktivistům, aby se shromáždili u nemocnice, kde je zákrok plánován, i u ženina domova.

Osobní informace o pacientce poskytl aktivistům přímo personál nemocnice. Její právník Pablo Vicente zdůraznil, že se k nim připojil i nemocniční kněz. Vicente hodlá podat stížnost jak na skupinu, tak i na ředitele nemocnice za porušení soukromí i ohrožení života klientky.

ČTĚTE TAKÉ

"Vykřikovali, že je vrah, a hrozili jí, že pokud bude pokračovat, stane se jí něco skutečně zlého," upozornil. Starosta Macri čelí stíhání za veřejné oznámení, že žena zachráněná před prostitučním gangem má podstoupit potrat. Rozpoutal tím na ni hon protipotratových skupin. Soudnímu i policejnímu vyšetřování čelí i soudkyně, která nerespektovala rozhodnutí soudu vyšší instance.

"Naléhavě potřebujeme zákon, jenž by předešel šikanování žen v těchto případech. Je naprosto nutné otevřeně debatovat o potratech a zavést celostátní zákon, jenž umožní ženám rozhodovat o svém vlastním těle," zdůraznil Vicente.

Ilegále provedené potraty
Argentina sice potraty legalizovala už před sto lety, ovšem jen pro velmi omezené případy - například u žen s mentálním postižením nebo těch, jejichž život by byl těhotenstvím nebo porodem ohrožen. V praxi jsou ale velmi obtížné realizace i v těchto případech.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je každoročně v zemi hospitalizováno na 80 000 žen kvůli komplikacím po ilegálně provedeném potratu. Počet těchto zákroků se přitom odhaduje až na 700 000 ročně. Nejméně stovka žen při těchto zákrocích každý rok umírá.

Ve většině latinskoamerických států jsou potraty povoleny alespoň v případech znásilnění, ohrožení života matky nebo když je plod poškozen. Liberálnější zákony má Kuba, Guyana a Portoriko, naopak plný zákaz potratů platí v Nikaragui, v Salvadoru a v Chile.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat