Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Otěhotněla při nucené prostituci, soud jí povolil jít na potrat

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES Argentinský nejvyšší soud rozhodl, že bývalé nucené prostitutce musí být umožněno podstoupit potrat, o nějž ona sama usiluje. Rozhodnutí zasáhlo veřejné činitele, kteří kolem případu rozpoutali politickou bouři. Žena je nyní pod ochranou ministerstva spravedlnosti a byla umístěna do zařízení pro osoby zachráněné ze sexuálního otroctví. Její advokáti rozsudek přivítali.

Argentinský zákon povoluje provedení potratu v případě znásilnění nebo pokud těhotenství ohrožuje ženin život. Ovšem nejen lékaři, ale také soudci i politici jej často blokují navzdory rozhodnutí nejvyššího soudu z letošního března, že oběti znásilnění požadující potrat nemusejí žádat o povolení soud.

V případě 32leté ženy ale soud nižší instance tvrdil, že neexistuje důkaz o znásilnění, ačkoliv žena byla unesena a k prostituci nucena. Avšak nejvyšší soud nyní tento rozsudek odvolal a vyzval veřejné zdravotnictví k urychlenému ukončení jejího těhotenství. Žena je v 10. týdnu a měla by zákrok podstoupit ještě během dneška.

Nejvyšší soud rovněž kritizoval starostu Buenos Aires Mauricia Macriho i soudkyni, která vynášela předchozí rozsudek, že zveřejnili porobnosti případu a dali tak možnost protipotratovým aktivistům, aby se shromáždili u nemocnice, kde je zákrok plánován, i u ženina domova.

Osobní informace o pacientce poskytl aktivistům přímo personál nemocnice. Její právník Pablo Vicente zdůraznil, že se k nim připojil i nemocniční kněz. Vicente hodlá podat stížnost jak na skupinu, tak i na ředitele nemocnice za porušení soukromí i ohrožení života klientky.

ČTĚTE TAKÉ

"Vykřikovali, že je vrah, a hrozili jí, že pokud bude pokračovat, stane se jí něco skutečně zlého," upozornil. Starosta Macri čelí stíhání za veřejné oznámení, že žena zachráněná před prostitučním gangem má podstoupit potrat. Rozpoutal tím na ni hon protipotratových skupin. Soudnímu i policejnímu vyšetřování čelí i soudkyně, která nerespektovala rozhodnutí soudu vyšší instance.

"Naléhavě potřebujeme zákon, jenž by předešel šikanování žen v těchto případech. Je naprosto nutné otevřeně debatovat o potratech a zavést celostátní zákon, jenž umožní ženám rozhodovat o svém vlastním těle," zdůraznil Vicente.

Ilegále provedené potraty
Argentina sice potraty legalizovala už před sto lety, ovšem jen pro velmi omezené případy - například u žen s mentálním postižením nebo těch, jejichž život by byl těhotenstvím nebo porodem ohrožen. V praxi jsou ale velmi obtížné realizace i v těchto případech.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je každoročně v zemi hospitalizováno na 80 000 žen kvůli komplikacím po ilegálně provedeném potratu. Počet těchto zákroků se přitom odhaduje až na 700 000 ročně. Nejméně stovka žen při těchto zákrocích každý rok umírá.

Ve většině latinskoamerických států jsou potraty povoleny alespoň v případech znásilnění, ohrožení života matky nebo když je plod poškozen. Liberálnější zákony má Kuba, Guyana a Portoriko, naopak plný zákaz potratů platí v Nikaragui, v Salvadoru a v Chile.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....