Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Otěhotněla při nucené prostituci, soud jí povolil jít na potrat

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES Argentinský nejvyšší soud rozhodl, že bývalé nucené prostitutce musí být umožněno podstoupit potrat, o nějž ona sama usiluje. Rozhodnutí zasáhlo veřejné činitele, kteří kolem případu rozpoutali politickou bouři. Žena je nyní pod ochranou ministerstva spravedlnosti a byla umístěna do zařízení pro osoby zachráněné ze sexuálního otroctví. Její advokáti rozsudek přivítali.

Argentinský zákon povoluje provedení potratu v případě znásilnění nebo pokud těhotenství ohrožuje ženin život. Ovšem nejen lékaři, ale také soudci i politici jej často blokují navzdory rozhodnutí nejvyššího soudu z letošního března, že oběti znásilnění požadující potrat nemusejí žádat o povolení soud.

V případě 32leté ženy ale soud nižší instance tvrdil, že neexistuje důkaz o znásilnění, ačkoliv žena byla unesena a k prostituci nucena. Avšak nejvyšší soud nyní tento rozsudek odvolal a vyzval veřejné zdravotnictví k urychlenému ukončení jejího těhotenství. Žena je v 10. týdnu a měla by zákrok podstoupit ještě během dneška.

Nejvyšší soud rovněž kritizoval starostu Buenos Aires Mauricia Macriho i soudkyni, která vynášela předchozí rozsudek, že zveřejnili porobnosti případu a dali tak možnost protipotratovým aktivistům, aby se shromáždili u nemocnice, kde je zákrok plánován, i u ženina domova.

Osobní informace o pacientce poskytl aktivistům přímo personál nemocnice. Její právník Pablo Vicente zdůraznil, že se k nim připojil i nemocniční kněz. Vicente hodlá podat stížnost jak na skupinu, tak i na ředitele nemocnice za porušení soukromí i ohrožení života klientky.

ČTĚTE TAKÉ

"Vykřikovali, že je vrah, a hrozili jí, že pokud bude pokračovat, stane se jí něco skutečně zlého," upozornil. Starosta Macri čelí stíhání za veřejné oznámení, že žena zachráněná před prostitučním gangem má podstoupit potrat. Rozpoutal tím na ni hon protipotratových skupin. Soudnímu i policejnímu vyšetřování čelí i soudkyně, která nerespektovala rozhodnutí soudu vyšší instance.

"Naléhavě potřebujeme zákon, jenž by předešel šikanování žen v těchto případech. Je naprosto nutné otevřeně debatovat o potratech a zavést celostátní zákon, jenž umožní ženám rozhodovat o svém vlastním těle," zdůraznil Vicente.

Ilegále provedené potraty
Argentina sice potraty legalizovala už před sto lety, ovšem jen pro velmi omezené případy - například u žen s mentálním postižením nebo těch, jejichž život by byl těhotenstvím nebo porodem ohrožen. V praxi jsou ale velmi obtížné realizace i v těchto případech.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je každoročně v zemi hospitalizováno na 80 000 žen kvůli komplikacím po ilegálně provedeném potratu. Počet těchto zákroků se přitom odhaduje až na 700 000 ročně. Nejméně stovka žen při těchto zákrocích každý rok umírá.

Ve většině latinskoamerických států jsou potraty povoleny alespoň v případech znásilnění, ohrožení života matky nebo když je plod poškozen. Liberálnější zákony má Kuba, Guyana a Portoriko, naopak plný zákaz potratů platí v Nikaragui, v Salvadoru a v Chile.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!