Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nekonečný boj s obezitou? Podle vědců pomůže čínská houba rostoucí i v Česku

Zdraví

  6:50
ŘÍM - Houba lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), používaná v tradiční čínské medicíně, zpomaluje zvyšování váhy u zvířat tím, že ovlivňuje střevní mikroflóru. Podle vědců by mohla být v budoucnu používána k léčbě obezity. Lesklokorka lesklá se pěstovala po staletí v Číně a v Japonsku.

Lesklokorka lesklá se vyskytuje i v českých dubových lesech a parcích. foto: Wikipedia.org

Houba, která roste především na kůře dubů a kaštanů, se sušila, drtila na prášek a stávala se základem odvarů, mastí a pilulek. Podle tradiční čínské medicíny jsou aktivní látky této houby schopny regulovat hladinu cholesterolu či glykemie a tomu, kdo ji konzumuje, dodávají zdraví a prodlužují život.

Experti z tchajwanské univerzity Čchang Kung věnovali jednu studii blahodárným účinkům lesklokorky lesklé a dospěli k závěru, že extrakt z této houby dokáže zpomalovat hromadění tuků a z toho důvodu může být pomocníkem při léčbě obezity.

Zázračné metody? V lékárně se také prodává něco, co v podstatě nemá žádný efekt

Jak píše list Corriere della Sera, vědci z univerzity Čchang Kung sledovali dvě skupiny laboratorních myší. První skupině podávali potravu s vysokým obsahem tuků, druhé skupině rovněž, ale k tomu přidávali vysoké dávky výtažku z lesklokorky lesklé.

Po dvou měsících studie se ukázalo, že myši, které nedostávaly extrakt z houby, dosáhly 42 gramů váhy, zatímco myši z druhé skupiny vážily jen 35 gramů. Vědci pokus zopakovali a myším podávali vyváženější stravu. I v tomto případě byly nakonec myši, které dostávaly extrakt z lesklokorky lesklé, štíhlejší.

Klinické údaje získané tchajwanskými vědci prokázaly jasnou změnu střevní mikroflóry u myší, jimž byla houba podávána. Střevní bakterie hrají významnou roli při trávení a vydávání energie. Jsou druhy charakteristické pro osoby s nadváhou a jiné, které jsou charakteristické pro osoby štíhlé.

Leukémie neznamená nutně brzký konec života, říkají lékaři

Vědci rovněž transplantovali výkaly myší, jimž byla houba podávána, na myši, jimž podávána nebyla, a u těch dosáhli stejných pozitivních výsledků, pokud jde o váhu. Autoři výzkumu uvádějí, že výtažek z lesklokorky lesklé může být používán jako probiotikum k omezení růstu váhy, proti chronickým zánětům a proti inzulínové rezistenci při diabetu druhého typu u obézních osob.

Experti nicméně zdůrazňují, že bude zapotřebí dalších testů u lidí, které ukážou, zda je podávání lesklokorky bezpečné a efektivní. Připomínají rovněž, že nejlepším způsobem v boji proti obezitě zůstává vyvážená strava s množstvím ovoce a zeleniny, společně s pravidelným cvičením či jinou fyzickou aktivitou v závislosti na schopnostech daného jedince.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!