Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nekonečný boj s obezitou? Podle vědců pomůže čínská houba rostoucí i v Česku

Zdraví

  6:50
ŘÍM - Houba lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), používaná v tradiční čínské medicíně, zpomaluje zvyšování váhy u zvířat tím, že ovlivňuje střevní mikroflóru. Podle vědců by mohla být v budoucnu používána k léčbě obezity. Lesklokorka lesklá se pěstovala po staletí v Číně a v Japonsku.

Lesklokorka lesklá se vyskytuje i v českých dubových lesech a parcích. foto: Wikipedia.org

Houba, která roste především na kůře dubů a kaštanů, se sušila, drtila na prášek a stávala se základem odvarů, mastí a pilulek. Podle tradiční čínské medicíny jsou aktivní látky této houby schopny regulovat hladinu cholesterolu či glykemie a tomu, kdo ji konzumuje, dodávají zdraví a prodlužují život.

Experti z tchajwanské univerzity Čchang Kung věnovali jednu studii blahodárným účinkům lesklokorky lesklé a dospěli k závěru, že extrakt z této houby dokáže zpomalovat hromadění tuků a z toho důvodu může být pomocníkem při léčbě obezity.

Jak píše list Corriere della Sera, vědci z univerzity Čchang Kung sledovali dvě skupiny laboratorních myší. První skupině podávali potravu s vysokým obsahem tuků, druhé skupině rovněž, ale k tomu přidávali vysoké dávky výtažku z lesklokorky lesklé.

Po dvou měsících studie se ukázalo, že myši, které nedostávaly extrakt z houby, dosáhly 42 gramů váhy, zatímco myši z druhé skupiny vážily jen 35 gramů. Vědci pokus zopakovali a myším podávali vyváženější stravu. I v tomto případě byly nakonec myši, které dostávaly extrakt z lesklokorky lesklé, štíhlejší.

Klinické údaje získané tchajwanskými vědci prokázaly jasnou změnu střevní mikroflóry u myší, jimž byla houba podávána. Střevní bakterie hrají významnou roli při trávení a vydávání energie. Jsou druhy charakteristické pro osoby s nadváhou a jiné, které jsou charakteristické pro osoby štíhlé.

Vědci rovněž transplantovali výkaly myší, jimž byla houba podávána, na myši, jimž podávána nebyla, a u těch dosáhli stejných pozitivních výsledků, pokud jde o váhu. Autoři výzkumu uvádějí, že výtažek z lesklokorky lesklé může být používán jako probiotikum k omezení růstu váhy, proti chronickým zánětům a proti inzulínové rezistenci při diabetu druhého typu u obézních osob.

Experti nicméně zdůrazňují, že bude zapotřebí dalších testů u lidí, které ukážou, zda je podávání lesklokorky bezpečné a efektivní. Připomínají rovněž, že nejlepším způsobem v boji proti obezitě zůstává vyvážená strava s množstvím ovoce a zeleniny, společně s pravidelným cvičením či jinou fyzickou aktivitou v závislosti na schopnostech daného jedince.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!