Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nekonečný boj s obezitou? Podle vědců pomůže čínská houba rostoucí i v Česku

Lesklokorka lesklá se vyskytuje i v českých dubových lesech a parcích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesklokorka lesklá se vyskytuje i v českých dubových lesech a parcích. | foto: Wikipedia.org

ŘÍM Houba lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), používaná v tradiční čínské medicíně, zpomaluje zvyšování váhy u zvířat tím, že ovlivňuje střevní mikroflóru. Podle vědců by mohla být v budoucnu používána k léčbě obezity. Lesklokorka lesklá se pěstovala po staletí v Číně a v Japonsku.

Houba, která roste především na kůře dubů a kaštanů, se sušila, drtila na prášek a stávala se základem odvarů, mastí a pilulek. Podle tradiční čínské medicíny jsou aktivní látky této houby schopny regulovat hladinu cholesterolu či glykemie a tomu, kdo ji konzumuje, dodávají zdraví a prodlužují život.

Experti z tchajwanské univerzity Čchang Kung věnovali jednu studii blahodárným účinkům lesklokorky lesklé a dospěli k závěru, že extrakt z této houby dokáže zpomalovat hromadění tuků a z toho důvodu může být pomocníkem při léčbě obezity.

Jak píše list Corriere della Sera, vědci z univerzity Čchang Kung sledovali dvě skupiny laboratorních myší. První skupině podávali potravu s vysokým obsahem tuků, druhé skupině rovněž, ale k tomu přidávali vysoké dávky výtažku z lesklokorky lesklé.

Po dvou měsících studie se ukázalo, že myši, které nedostávaly extrakt z houby, dosáhly 42 gramů váhy, zatímco myši z druhé skupiny vážily jen 35 gramů. Vědci pokus zopakovali a myším podávali vyváženější stravu. I v tomto případě byly nakonec myši, které dostávaly extrakt z lesklokorky lesklé, štíhlejší.

Klinické údaje získané tchajwanskými vědci prokázaly jasnou změnu střevní mikroflóry u myší, jimž byla houba podávána. Střevní bakterie hrají významnou roli při trávení a vydávání energie. Jsou druhy charakteristické pro osoby s nadváhou a jiné, které jsou charakteristické pro osoby štíhlé.

Vědci rovněž transplantovali výkaly myší, jimž byla houba podávána, na myši, jimž podávána nebyla, a u těch dosáhli stejných pozitivních výsledků, pokud jde o váhu. Autoři výzkumu uvádějí, že výtažek z lesklokorky lesklé může být používán jako probiotikum k omezení růstu váhy, proti chronickým zánětům a proti inzulínové rezistenci při diabetu druhého typu u obézních osob.

Experti nicméně zdůrazňují, že bude zapotřebí dalších testů u lidí, které ukážou, zda je podávání lesklokorky bezpečné a efektivní. Připomínají rovněž, že nejlepším způsobem v boji proti obezitě zůstává vyvážená strava s množstvím ovoce a zeleniny, společně s pravidelným cvičením či jinou fyzickou aktivitou v závislosti na schopnostech daného jedince.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!