Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nekonečný boj s obezitou? Podle vědců pomůže čínská houba rostoucí i v Česku

Lesklokorka lesklá se vyskytuje i v českých dubových lesech a parcích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesklokorka lesklá se vyskytuje i v českých dubových lesech a parcích. | foto: Wikipedia.org

ŘÍM Houba lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), používaná v tradiční čínské medicíně, zpomaluje zvyšování váhy u zvířat tím, že ovlivňuje střevní mikroflóru. Podle vědců by mohla být v budoucnu používána k léčbě obezity. Lesklokorka lesklá se pěstovala po staletí v Číně a v Japonsku.

Houba, která roste především na kůře dubů a kaštanů, se sušila, drtila na prášek a stávala se základem odvarů, mastí a pilulek. Podle tradiční čínské medicíny jsou aktivní látky této houby schopny regulovat hladinu cholesterolu či glykemie a tomu, kdo ji konzumuje, dodávají zdraví a prodlužují život.

Experti z tchajwanské univerzity Čchang Kung věnovali jednu studii blahodárným účinkům lesklokorky lesklé a dospěli k závěru, že extrakt z této houby dokáže zpomalovat hromadění tuků a z toho důvodu může být pomocníkem při léčbě obezity.

Jak píše list Corriere della Sera, vědci z univerzity Čchang Kung sledovali dvě skupiny laboratorních myší. První skupině podávali potravu s vysokým obsahem tuků, druhé skupině rovněž, ale k tomu přidávali vysoké dávky výtažku z lesklokorky lesklé.

Po dvou měsících studie se ukázalo, že myši, které nedostávaly extrakt z houby, dosáhly 42 gramů váhy, zatímco myši z druhé skupiny vážily jen 35 gramů. Vědci pokus zopakovali a myším podávali vyváženější stravu. I v tomto případě byly nakonec myši, které dostávaly extrakt z lesklokorky lesklé, štíhlejší.

Klinické údaje získané tchajwanskými vědci prokázaly jasnou změnu střevní mikroflóry u myší, jimž byla houba podávána. Střevní bakterie hrají významnou roli při trávení a vydávání energie. Jsou druhy charakteristické pro osoby s nadváhou a jiné, které jsou charakteristické pro osoby štíhlé.

Vědci rovněž transplantovali výkaly myší, jimž byla houba podávána, na myši, jimž podávána nebyla, a u těch dosáhli stejných pozitivních výsledků, pokud jde o váhu. Autoři výzkumu uvádějí, že výtažek z lesklokorky lesklé může být používán jako probiotikum k omezení růstu váhy, proti chronickým zánětům a proti inzulínové rezistenci při diabetu druhého typu u obézních osob.

Experti nicméně zdůrazňují, že bude zapotřebí dalších testů u lidí, které ukážou, zda je podávání lesklokorky bezpečné a efektivní. Připomínají rovněž, že nejlepším způsobem v boji proti obezitě zůstává vyvážená strava s množstvím ovoce a zeleniny, společně s pravidelným cvičením či jinou fyzickou aktivitou v závislosti na schopnostech daného jedince.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...