Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci tloustnou, více než polovina má nadváhu

Zdraví

  7:00
BERLÍN - Více než polovina Němců má problémy s váhou. Vyplývá to z údajů německé vlády, podle nichž nadváhou trpí nebo je obézních okolo 67 procent mužů a 53 procent žen. Alarmující jsou především špatné stravovací návyky u dětí a mladých lidí.

Oktoberfest 2010 foto: ČTK

Značné problémy s tloušťkou má podle vládních statistik věková skupina mezi 25 a 29 lety. Silnou nadváhou v ní trpí 47 procent mužů a téměř 40 procent žen. Týká se to hlavně mladých z nižších sociálních vrstev, kde je nezdravý způsob života rozšířen nejvíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Symptomy nadváhy nebo anorexie vykazuje také více než pětina náctiletých ve věku 11 až 17 let; u dívek je to skoro 29 procent a u chlapců 15 procent. Vedle nich trpí téměř polovina takto starých dívek pocitem, že je příliš tlustá, i když mají normální váhu.

"U chlapců je to jen 22 procent," citoval deník Saarbrücker Zeitung z údajů vlády, která je zveřejnila na žádost opoziční strany Levice. Poruchy stravování patří podle německých úřadů k nejvíce podceňovaným nemocem současnosti. Odpovědnost za ně přičítají i médiím kvůli tomu, že propagují určité ideály krásy, s nimiž se zejména mladí ztotožňují a porovnávají.

Jídlo (ilustrační foto)

Němečtí odborníci ale okamžitě přispěchali s varováním, aby rodiče dětí, které mají jen mírnou nadváhu, nenutili své potomky hned do diet, které podle nich mohou napáchat více škod než užitku.

"Pokud děti dostávají v růstové fázi méně výživy, může to vést k tělesným poškozením," upozornil Reinhard Mann ze Spolkové centrály pro zdravotní osvětu. Rodiče by podle něj místo toho měli raději své děti přimět k tomu, aby se více hýbaly.

Němečtí experti také doporučují trávit méně času před televizí nebo počítačem. Lidé s nadváhou by se podle nich měli vyvarovat každodennímu stresu.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat