Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Němci tloustnou, více než polovina má nadváhu

Oktoberfest 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oktoberfest 2010 | foto: ČTK

BERLÍN Více než polovina Němců má problémy s váhou. Vyplývá to z údajů německé vlády, podle nichž nadváhou trpí nebo je obézních okolo 67 procent mužů a 53 procent žen. Alarmující jsou především špatné stravovací návyky u dětí a mladých lidí.

Značné problémy s tloušťkou má podle vládních statistik věková skupina mezi 25 a 29 lety. Silnou nadváhou v ní trpí 47 procent mužů a téměř 40 procent žen. Týká se to hlavně mladých z nižších sociálních vrstev, kde je nezdravý způsob života rozšířen nejvíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Symptomy nadváhy nebo anorexie vykazuje také více než pětina náctiletých ve věku 11 až 17 let; u dívek je to skoro 29 procent a u chlapců 15 procent. Vedle nich trpí téměř polovina takto starých dívek pocitem, že je příliš tlustá, i když mají normální váhu.

"U chlapců je to jen 22 procent," citoval deník Saarbrücker Zeitung z údajů vlády, která je zveřejnila na žádost opoziční strany Levice. Poruchy stravování patří podle německých úřadů k nejvíce podceňovaným nemocem současnosti. Odpovědnost za ně přičítají i médiím kvůli tomu, že propagují určité ideály krásy, s nimiž se zejména mladí ztotožňují a porovnávají.

Jídlo (ilustrační foto)

Němečtí odborníci ale okamžitě přispěchali s varováním, aby rodiče dětí, které mají jen mírnou nadváhu, nenutili své potomky hned do diet, které podle nich mohou napáchat více škod než užitku.

"Pokud děti dostávají v růstové fázi méně výživy, může to vést k tělesným poškozením," upozornil Reinhard Mann ze Spolkové centrály pro zdravotní osvětu. Rodiče by podle něj místo toho měli raději své děti přimět k tomu, aby se více hýbaly.

Němečtí experti také doporučují trávit méně času před televizí nebo počítačem. Lidé s nadváhou by se podle nich měli vyvarovat každodennímu stresu.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...