28. června 2014 6:54 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Němky jezdí na umělé oplodnění do ciziny. Justice trestá lékaře

Umělé oplodnění (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělé oplodnění (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MNICHOV Poslední nadějí na splnění jejich touhy po dítěti je pro mnoho německých bezdětných párů cesta do ciziny - kvůli získání vajíčka. Dárcovství vajíček pro umělé oplodnění je totiž v Německu na rozdíl od dárcovství spermatu zakázané. Ženy - ať dárkyně nebo příjemkyně - jsou sice beztrestné, avšak lékaři a poradci z klinik asistované reprodukce, kteří jim pomáhají, se vystavují trestnímu postihu.

Podle zprávy Bavorského rozhlasu, o níž informovala agentura DPA, si je v celé zemi vzaly na mušku justiční orgány.

Prokuratura v Augsburgu vede od konce roku 2012 v dané věci vyšetřování proti 18 obviněným, řekl její mluvčí Matthias Nickolai. Podobná řízení podle něj ale probíhají i v řadě dalších míst a v některých případech prý už padly tresty.

Darování vajíček zakazuje v Německu zákon o ochraně embryí. Ženy po prodělání určité onkologické terapie nebo po předčasné menopauze proto často vidí poslední šanci v cestě do řady evropských zemí, kde je dárcovství vajíček povoleno. Němky jezdí podle agentury DPA do České republiky a Španělska, povoleno je dárcovství vajíček i v Belgii, Nizozemsku, Francii a Velké Británii. Jednotlivé země pak různě řeší právo dítěte poznat svůj genetický původ.

Zákon je zastaralý a překonaný

Lékařům, kteří svým pacientkám v přípravné fázi pomáhají například ultrazvukovým vyšetřením, nebo poradkyním, které jim doporučují vhodné kliniky v zahraničí, hrozí v Německu tresty. Mnozí lékaři už ale volají po změně příslušného zákona. Zákaz dárcovství vajíček je podle nich už zastaralý a překonaný. Jiní ho ale považují nadále za oprávněný a varují před možnou komercializací. Žádná žena podle nich nepřistoupí na odebrání vajíčka jen z altruismu.

"Nikdo mi nenamluví, že by darování vajíček fungovalo bez protislužby," prohlásil šéf bavorského oborového svazu lékařů reprodukční medicíny Hans-Peter Eiden. "Tady nejde o pacienty, nýbrž o komerci." A to zase porušuje transplantační zákon, který zakazuje obchodování s lidskými tkáněmi.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.