Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice lákají dárce krve, nabízí různé akce

Zdraví

  7:00
Nemocnicím se během léta snižují zásoby krve, neboť dárci odjíždějí na dovolené. Transfuzní stanice proto i o prázdninách pořádají akce s cílem přilákat nové dárce.
Krev - ilustrační foto

Krev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Například prostějovská nemocnice cílí na začínající řidiče, v Olomouci mohli dárci soutěžit o let balonem nebo získají návštěvu v solné jeskyni.

Olomouckou fakultní nemocnici nyní trápí nedostatek dárců negativních krevních skupin. "Dárci jsou na dovolené, navíc někteří

Kdo může být dárcem?

Dárcem se může stát každý člověk od 18 do 60 let, s váhou nad 52 kilogramů, který v minulosti neprodělal žádný typ infekčního zánětu jater, pohlavní chorobu či jiné závažné infekční onemocnění a není v současné době pro žádné onemocnění sledován.

jezdí do exotických krajin a jsou poté vyřazeni z darování na delší dobu. Proto některé kampaně směřujeme právě na období prázdnin," uvedla lékařka Alice Entrová. Dnes byli například vylosováni dva dárci, kteří krev poskytli od počátku července, a za odměnu budou moci absolvovat let balonem. Další prázdninovou akci připravuje Westernové městečko Šiklův mlýn, který věnuje dárcům volné vstupenky.

Na začínající řidiče se zaměřuje transfuzní oddělení nemocnice v Prostějově v kampani Každý řidič dárcem krve. Zdravotníci spolupracují s autoškolami s cílem upozornit na to, že právě účastníci silničního provozu se ve značné míře na spotřebě krve podílejí.

Křišťálová lupa 2011

"Cílem kampaně není okamžitý nekoordinovaný, a proto špatně zvládnutelný odběr velkého množství dárců, ale průběžná celoroční spolupráce dárců s transfuzními zařízeními," uvedl vedoucí lékař odběrového střediska prostějovské nemocnice Jiří Šlézar. Poprvé spustila nemocnice kampaň v roce 2007. Od té doby pro svoji úspěšnost pravidelně oslovuje převážně čerstvé absolventy kurzů autoškoly. Díky akci se už podařilo získat více než 200 nových dárců.

Spotřeba krve roste, dárci však stárnou

Dárcovská základna stárne obecně v celé ČR. Zájem darovat krev není zvláště mezi mladými lidmi. Například na olomoucké transfuzní oddělení přišlo v letošním prvním pololetí přes 500 nových dárců, akce Daruj krev a vyhraj let balonem přilákala 95 prvodárců.

Spotřeba krve meziročně roste i v prostějovské nemocnici. Loni se oproti roku 2009 zvýšila o více než 400 transfuzních přípravků. Letošní dosavadní vývoj ukazuje, že může ještě narůst.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat