Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemůžete otěhotnět? Pošlete muže na test

Zdraví

  9:49
Muži si mohou nechat udělat po celý červen, který je Měsícem reprodukčního zdraví, bezplatně spermiogram. Test na ověření plodnosti je anonymní, řekl lékař Centra reprodukční medicíny Gest Jan Šulc.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Poruchou plodnosti trpí podle Šulce muži zhruba stejně často jako ženy, v poslední době se dokonce zdá, že mužská neplodnost začíná převažovat. Neplodnost postihuje zhruba 15 procent párů.

Muži si z vyšetření odnesou radu, na co si dát pozor, co jejich plodnost může snižovat. Narušuje ji současný životní styl plný stresu. Vliv má i zhoršující se životní prostředí a nezdravé životní návyky. Vedle úrazů a vrozených vad mohou mužskou plodnost nepříznivě ovlivnit i na první pohled neškodné skutečnosti, jako jsou specifický druh sportu či těsné oblečení.

Na co si dát pozor?
Muži by si měli dát pozor na kouření. Pokud kuřáci od svého návyku upustí, nebo alespoň omezí počet vykouřených cigaret, jejich stav se výrazně zlepší. Mezi nevhodné sporty patří extrémní posilování či samotné vzpírání, obzvláště při užití některých přípravků na podporu růstu svalů. Vhodné nejsou ani dlouhé jízdy na kole.

Škodlivé může být horko, potenciálně škodí vše, co genitálie dlouhodobě prohřívá, například delší a častý pobyt v sauně. Lepší než horká vana je sprcha, v ideálním případě alespoň na krátko studená. Může vadit i dlouhé sezení v autě nebo těsný oděv. Muži by si také měli dát pozor na používání notebooků na klíně bez speciální podložky. Lékaři radí mužům vyváženou stravu s dostatkem stopových prvků a vitaminů.

Jak vyšetření probíhá?
Anonymní vyšetření nabízí klinika v Měsíci reprodukčního zdraví už podesáté. Zájemci se mohou objednat telefonicky, před vyšetřením musejí dodržet minimálně třídenní sexuální půst. Při odchodu z vyšetření dostane každý pacient číslo, pod kterým bude vzorek zpracován a pak evidován.

"Výsledek je už za několik hodin. Za jistotu a klid toto krátké vyšetření rozhodně stojí," shrnul Šulc.

Červen za Měsíc reprodukčního zdraví vyhlásila americká nezisková organizace American Fertility Association (AFA). Cílem je podpořit snahy milionů nedobrovolně bezdětných párů, informovat o problematice neplodnosti širokou veřejnost a vytvářet lepší podmínky pro řešení této složité životní situace.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat