Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Není to lék, ale léčí. Jak funguje placebo?

Aspirin (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aspirin (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Když se za 2. světové války americká armáda vylodila v Itálii, byla bombardována Němci. Ztráty byly velké a účinných léků k tišení bolesti ubývalo. Raněným začali podávat injekce neúčinných látek. Lékař jim ale řekl, že jim píchl morfium. Zraněným se ulevilo. Zázrak? Kdepak, „jen“ ukázka placebo efektu. Mysl utišila bolest.

Termínem placebo se myslí látka, která neobsahuje žádné léčivé složky, ale lékař o ní pacientovi řekne, že to je výborný lék. Ukazuje se, že u některých nemocných se poté projeví pocit většího či menšího zlepšení zdravotního stavu (tomu se pak říká placebo efekt). Obvykle se to vysvětluje psychikou pacienta, jeho vírou, že nový lék mu opravdu pomůže.

Placebo je mnohými považováno za důkaz samoléčebných schopností člověka. Jiní odborníci je však stále považuji za kontroverzní a nedají dopustit na současnou medicínu založenou na vědeckých důkazech. Ta ale není podle psychiatra, publicisty a velkého zastánce placeba Radkina Honzáka dokonalá a pro řadu nemocných, především těch s takzvanými funkčními poruchami, nenabízí rozumné řešení.

Vedle medicíny založené na důkazech tu například existuje také medicína založená na zkušenosti. „To, že medicína důkazů nenašla nic, co by odpovídalo akupunkturním drahám, přece neznamená, že akupunktura nefunguje,“ argumentuje jiným příkladem doktor Honzák.

Placebo se v současnosti využívá při testech léčebných účinků nových medikamentů. Jednoduše řečeno, část nemocných dostane lék, další jen látku bez léku, třeba slanou vodu. Pacienti nevědí, co užijí, a z výsledků by mělo být jasné, jak léčivé látky – na rozdíl od neúčinných, tedy placeba – působí. Jestliže zkoumaný lék má lepší výsledky než placebo, považuje se za účinný. Pokud však jeho léčebné působení je obdobné, jaké při těchto testech vykázalo placebo, nepovažuje se lék za funkční a jeho případné pozitivní účinky se vysvětlují čistě placebo efektem.

„Placebo je zde použito jako neexistující lék. Přitom je na něm ale zajímavé, že léčí. Za příznivých okolností mohou dokonce na placebo reagovat všichni účastníci studie, kterým bylo podáno,“ říká Radkin Honzák.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • I dobrá pověst lékaře na pacienta působí
  • Placebo použili téměř všichni britští lékaři
  • Každý potřebuje slyšet slova naděje
  • Jednoduchou mužskou antikoncepci ověřily opice

Vzpoura komentátorky. Kolegové v New York Times ji nazývali nacistkou

Americká novinářka Bari Weissová na snímku z listopadu 2019 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bari Weissová byla až do úterý komentátorkou a editorkou v názorové rubrice listu New York Times. Odešla sama, přestože...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!