Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepodceňujte bolest zad. Kdy jít za lékařem?

Zdraví

  7:00
Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním obtížím, které se objevují bez ohledu na věk. Nemusí znamenat nic vážného, ale také mohou signalizovat závažnější zdravotní problém, který je nutné řešit ve spolupráci s lékařem.
Bolest zad

Bolest zad foto: Shutterstock

Základem prevence bolesti zad i kloubů je dostatek pohybu, který by neměl znamenat jednostrannou zátěž. Vhodné je proto kombinovat například cvičení v tělocvičně s chůzí, nordic walking například s plaváním. Intenzivní trénink nebo nezvyklá fyzická námaha mohou bolest vyvolat. "Obecně platí, že pomáhá suché teplo, krátkodobý klid na lůžku a léky proti bolesti," popisuje Yvona Angerová, primářka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK v Praze a VFN. K úlevě jsou vhodné také různé gelyamasti, které působí analgeticky a na rozdíl od prášků proti bolesti nejsou spojeny s tolika vedlejšími účinky.

Ranní strečink regeneruje!

Pokud jste ráno ztuhlí, je příjemné zahájit den protaženímneboli strečinkem. Ten udržuje svaly a šlachy pružné, napomáhá regeneraci a podporuje správné držení těla. Provádíme ho pomalým a plynulým pohybem do protažení, v krajní pozici chvíli vydržíme a pozvolna tuto pozici opouštíme. Nezadržujeme dech, ale dýcháme plynule, protažení musí být příjemné.

Pokud bolesti i přes "první pomoc" přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, je vhodné vyhledat lékaře. "Podrobnější lékařské vyšetření je zapotřebí, také pokud bolesti přetrvávají i v klidu, není možné najít úlevovou polohu nebo podstatně omezují pohyblivost pacienta," vysvětluje odbornice. Varovné je, pokud jsou bolesti doprovázeny dalšími příznaky, jako je teplota, brnění, mravenčení, poruchy močení a hybnosti. Stejně tak je nutné navštívit lékaře v případě, kdy bolesti vystřelují do dolních nebo horních končetin nebo se bolesti zvětšují při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kašli nebo tlaku na stolici.

Neustupující bolesti mohou být také známkou zánětlivých a revmatologických onemocnění a jejich zanedbání může mít dlouhodobé následky.

"Zanedbání dlouhodobých problémů může vést k rozvoji patologických pohybových stereotypů, které nadále vedou k přetěžování jednotlivých struktur pohybového systému a posléze k urychlení degenerativních změn páteře a následně celého pohybového aparátu," uzavírá primářka Angerová.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat