Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nepodceňujte bolest zad. Kdy jít za lékařem?

Bolest zad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolest zad | foto: Shutterstock

Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním obtížím, které se objevují bez ohledu na věk. Nemusí znamenat nic vážného, ale také mohou signalizovat závažnější zdravotní problém, který je nutné řešit ve spolupráci s lékařem.

Základem prevence bolesti zad i kloubů je dostatek pohybu, který by neměl znamenat jednostrannou zátěž. Vhodné je proto kombinovat například cvičení v tělocvičně s chůzí, nordic walking například s plaváním. Intenzivní trénink nebo nezvyklá fyzická námaha mohou bolest vyvolat. "Obecně platí, že pomáhá suché teplo, krátkodobý klid na lůžku a léky proti bolesti," popisuje Yvona Angerová, primářka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK v Praze a VFN. K úlevě jsou vhodné také různé gelyamasti, které působí analgeticky a na rozdíl od prášků proti bolesti nejsou spojeny s tolika vedlejšími účinky.

Ranní strečink regeneruje!

Pokud jste ráno ztuhlí, je příjemné zahájit den protaženímneboli strečinkem. Ten udržuje svaly a šlachy pružné, napomáhá regeneraci a podporuje správné držení těla. Provádíme ho pomalým a plynulým pohybem do protažení, v krajní pozici chvíli vydržíme a pozvolna tuto pozici opouštíme. Nezadržujeme dech, ale dýcháme plynule, protažení musí být příjemné.

Pokud bolesti i přes "první pomoc" přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, je vhodné vyhledat lékaře. "Podrobnější lékařské vyšetření je zapotřebí, také pokud bolesti přetrvávají i v klidu, není možné najít úlevovou polohu nebo podstatně omezují pohyblivost pacienta," vysvětluje odbornice. Varovné je, pokud jsou bolesti doprovázeny dalšími příznaky, jako je teplota, brnění, mravenčení, poruchy močení a hybnosti. Stejně tak je nutné navštívit lékaře v případě, kdy bolesti vystřelují do dolních nebo horních končetin nebo se bolesti zvětšují při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kašli nebo tlaku na stolici.

Neustupující bolesti mohou být také známkou zánětlivých a revmatologických onemocnění a jejich zanedbání může mít dlouhodobé následky.

"Zanedbání dlouhodobých problémů může vést k rozvoji patologických pohybových stereotypů, které nadále vedou k přetěžování jednotlivých struktur pohybového systému a posléze k urychlení degenerativních změn páteře a následně celého pohybového aparátu," uzavírá primářka Angerová.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...