Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepodceňujte liposukci. Po zákroku zůstaňte doma

Zdraví

  7:00
Každá operace je zásah do organismu, a to bez ohledu na to, kolik dní strávíte v péči lékařů. Proto je velmi důležité to, jak se o sebe postaráte. Právě zodpovědná následná rekonvalescence rozhoduje o tom, jaký bude celkový výsledek operace.

První změny ve tvaru postavy poznáte už po týdnu, ale definitivně se výsledek liposukce projeví až po čtyřech šesti týdnech. foto: Shutterstock

„Díky moderním operačním metodám je možné zkrátit pobyt pacienta v nemocnici na minimum. To ale neznamená, že se jedná o jednoduché nebo banální zákroky. Proto je důležité úzkostlivě dbát na pokyny lékaře, aby rekonvalescence proběhla dobře,“ vysvětluje MUDr. Karel Nouza, DrSc., specialista na imunitu z Centra klinické imunologie v Praze 1.

Při liposukci nejde o váhu, ale o tvar


Základem je dodržování klidového režimu – navzdory tomu, že se budete cítit dobře a další odpočinek vám bude připadat zbytečný. Dobré je hodně spát, a to i přes den, a vyhýbat se jakékoliv větší fyzické námaze.

Vysloveně nebezpečné jsou snahy o předčasný návrat do práce. Pracovní nasazení přináší vždy stres a ubírá tělu síly, které pro úspěšnou rekonvalescenci potřebuje. Mnohem častější jsou pak pooperační komplikace, které celkovou dobu hojení prodlužují.

Po liposukci se pak snadno objeví otoky, krevní výrony a podlitiny, které mohou zpomalovat hojení a jsou také jednou z příčin přetrvávající bolesti.

První změny na postavě poznáte po týdnu
Při regeneraci po operacích se výrazně uplatňují přípravky na bázi enzymů. „Léky systémové enzymoterapie jsou vhodným doplňkem pooperační péče. U mnohých pacientů mohou zkrátit období problémů, urychlit hojení a výrazně snížit riziko komplikací, například hnisání rány,“ radí imunolog.

První změny ve tvaru postavy poznáte už po týdnu, ale definitivně se výsledek liposukce projeví až po čtyřech šesti týdnech. Udržet jej trvale znamená dodržovat zdravý jídelníček a pravidelně se hýbat. Očekávat od liposukce, že vyřeší vaše problémy s postavou jednou provždy, by bylo bláhové.


Témata: Liposukce, Praha