Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepovedená smaženice. Co bychom určitě měli udělat při otravě?

Zdraví

  16:05
Můžeme být skvělí houbaři, ale i tak se může stát, že se spleteme a do jídla se nám dostane kousek jedovaté houby. Nebo se nemusíme vyhnout situaci, že jdeme k přátelům na houbovou pochoutku a není nám po ní dobře.

sobota 9.10. Houby ušlechtilé už jen občas a vyschlé, těch podivných rostly spousty. I jsem nějaké ochutnal, ale pálily jak čert, myslel jsem že žampiony. foto: Lidové noviny

Můžeme sami poznat, že jsme se houbami otrávili? Jaké vlastně jsou typické projevy? Odpověď bohužel není jednoznačná. „Houbové jedy působí velmi rozmanitě, není jednotné schéma, jak se otrava projeví,“ konstatuje docent Jaroslav Klán, vedoucí Národní referenční laboratoře pro jedovaté houby.

Nicméně jedno základní pravidlo bychom si mohli pamatovat – čím dříve (jednu až tři hodiny po požití jídla z hub) se na našem organismu projeví příznaky intoxikace, což bývá nejčastěji zvracení nebo průjem, tím spíše bude nejspíše otrava probíhat s obrazem mírným, bez poškození životně důležitých orgánů.

Jak houby přivolávají déšť. Věda zatím všechna jejich tajemství neodhalila

Zato dlouhé bezpříznakové období, které může trvat šest, osm, ale třeba až 36 hodin, vždy indikuje otravu vážnou. Při ní již s vysokou pravděpodobností budou zasaženy hlavní orgány, především játra a ledviny. Prvními příznaky otravy jsou stavy nevolnosti a zvracení. „Tělo se pak snaží jedu zbavit, takže se samozřejmě dostaví i velké průjmy, ale mnohem později,“ říká docent Klán.

Houby

Fotografie lze poslat do poradny

Podle jeho slov člověk například velmi častou otravu muchomůrkou tygrovanou téměř vždy přežije. Výjimky nastanou, pokud se pacient v kómatu udusí vlastními zvratky. Lidé si v případě nejistoty mohou zavolat do některé mykologické poradny. Nejlépe pak udělají, když prostřednictvím mobilního telefonu jako MMS či třeba přes mobilní aplikaci WhatsApp pošlou také fotografii houby, kterou požili a je jim po ní špatně.

„Fotografie hub běžně zasílají potenciální pacienti, ale i lékaři a další. Tuto službu by ale lidé neměli zneužívat a nechávat si takto určovat houby k pokrmu,“ upozorňuje docent Klán.

Odborná konzultace se hodí

Možná se dostanete do situace, kdy budete vážit, zda nevyhledat pomoc. „Odbornou pomoc je třeba vyhledat vždy, když se objeví první příznaky otravy. Zprvu se může jednat o konzultaci s popisem příznaků, průběhem otravy, informací, o jaké asi druhy se jednalo, poté se rozhodneme o nutnosti nemocničního vyšetření,“ doporučuje docent Jaroslav Klán.

Také se může stát, že se setkáte s člověkem, kterému po houbovém pokrmu není dobře. „Jako první pomoc vždy doporučuji vyvolat zvracení, vypít půl litru až litr černého čaje spolu s větší dávkou živočišného či rostlinného uhlí nebo jílového adsorbens,“ uzavírá Jaroslav Klán.

Autor:
Témata: houby, zvracení

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...