Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nepovedená smaženice. Co bychom určitě měli udělat při otravě?

sobota 9.10. Houby ušlechtilé už jen občas a vyschlé, těch podivných rostly... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sobota 9.10. Houby ušlechtilé už jen občas a vyschlé, těch podivných rostly... | foto: Lidové noviny

Můžeme být skvělí houbaři, ale i tak se může stát, že se spleteme a do jídla se nám dostane kousek jedovaté houby. Nebo se nemusíme vyhnout situaci, že jdeme k přátelům na houbovou pochoutku a není nám po ní dobře.

Můžeme sami poznat, že jsme se houbami otrávili? Jaké vlastně jsou typické projevy? Odpověď bohužel není jednoznačná. „Houbové jedy působí velmi rozmanitě, není jednotné schéma, jak se otrava projeví,“ konstatuje docent Jaroslav Klán, vedoucí Národní referenční laboratoře pro jedovaté houby.

Nicméně jedno základní pravidlo bychom si mohli pamatovat – čím dříve (jednu až tři hodiny po požití jídla z hub) se na našem organismu projeví příznaky intoxikace, což bývá nejčastěji zvracení nebo průjem, tím spíše bude nejspíše otrava probíhat s obrazem mírným, bez poškození životně důležitých orgánů.

Zato dlouhé bezpříznakové období, které může trvat šest, osm, ale třeba až 36 hodin, vždy indikuje otravu vážnou. Při ní již s vysokou pravděpodobností budou zasaženy hlavní orgány, především játra a ledviny. Prvními příznaky otravy jsou stavy nevolnosti a zvracení. „Tělo se pak snaží jedu zbavit, takže se samozřejmě dostaví i velké průjmy, ale mnohem později,“ říká docent Klán.

Houby

Fotografie lze poslat do poradny

Podle jeho slov člověk například velmi častou otravu muchomůrkou tygrovanou téměř vždy přežije. Výjimky nastanou, pokud se pacient v kómatu udusí vlastními zvratky. Lidé si v případě nejistoty mohou zavolat do některé mykologické poradny. Nejlépe pak udělají, když prostřednictvím mobilního telefonu jako MMS či třeba přes mobilní aplikaci WhatsApp pošlou také fotografii houby, kterou požili a je jim po ní špatně.

„Fotografie hub běžně zasílají potenciální pacienti, ale i lékaři a další. Tuto službu by ale lidé neměli zneužívat a nechávat si takto určovat houby k pokrmu,“ upozorňuje docent Klán.

Odborná konzultace se hodí

Možná se dostanete do situace, kdy budete vážit, zda nevyhledat pomoc. „Odbornou pomoc je třeba vyhledat vždy, když se objeví první příznaky otravy. Zprvu se může jednat o konzultaci s popisem příznaků, průběhem otravy, informací, o jaké asi druhy se jednalo, poté se rozhodneme o nutnosti nemocničního vyšetření,“ doporučuje docent Jaroslav Klán.

Také se může stát, že se setkáte s člověkem, kterému po houbovém pokrmu není dobře. „Jako první pomoc vždy doporučuji vyvolat zvracení, vypít půl litru až litr černého čaje spolu s větší dávkou živočišného či rostlinného uhlí nebo jílového adsorbens,“ uzavírá Jaroslav Klán.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.