Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neriskuj to! Kampaň poví, jak předejít úrazům

Zdraví

  9:00
Děti se nejčastěji zraní po pádu z kola, prolézaček či jízdě na kolečkových bruslích. Díky helmám úrazů ubývá. Ne všechny děti je ale používají. Upozornit na to chce kampaň s názvem Neriskuj to!

Pražské děti v létě bouraly méně než předchozích letech.

Neriskuj to! je název projektu zaměřeného na prevenci dětských úrazů při sportu. Letošní kampaň startuje v pondělí a jejím cílem je zvýšit znalosti dětí i rodičů o rizicích spojených zejména s adrenalinovými sporty bez ochranných doplňků, řekla Tereza Květoňová z Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Zhruba 38.000 dětí a dospívajících se ročně léčí v nemocnici s úrazem, převažují děti do 14 let. Nejvážnější úrazy jsou z dopravních nehod a jízdy na kole, in-line bruslích a na skateboardu.

"Mnohým úrazům při sportu je možné předcházet používáním kvalitního vybavení a ochranných doplňků - přilby chránící hlavu, chráničů na lokty, zápěstí, dlaň, kolena a bradu," řekla docentka Veronika Benešová z Centra úrazové prevence ve Fakultní nemocnici Motol.

Sportovci dětem předvedou co umí. S přilbou!

Preventivní projekt Neriskuj to! tvoří především adrenalinové exhibice, na nich špičkoví sportovci dětem ukážou, že i při běžném sportování je nutno používat přilbu a chrániče. Platí to při běžné projížďce stejně jako třeba při zkoušení nebezpečných kreací ve skateparku.

S tímto cílem vyrážejí jedni z nejlepších BMX, in-line a skateboardových jezdců v prvním říjnovém týdnu na adrenalinovou jízdu po českých základních školách. Mistr ČR v BMX freestylu Ondřej Šléz nebo čtyřnásobný mistr ČR v in-line bruslení na minirampě Daniel Hanka předvedou své umění a budou si povídat s dětmi i učiteli o prevenci úrazů a používání přilby a dalších doplňků při jízdě na kole, in-line bruslích nebo skateboardu. Zástupci červeného kříže vysvětlí dětem i učitelům základy první pomoci.

První zastávkou kampaně bude v pondělí pardubická třetí základní škola Pardubice - Polabiny, v úterý českobudějovická základní škola v ulici O. Nedbala, ve středu základní a mateřská škola Tupoleva v Praze 9, ve čtvrtek brněnská základní škola v Labské ulici a v pátek liberecká základní škola v České ulici.

Součástí projektu jsou internetové stránky. Na webu www.neriskujto.cz najdou především mladí nadšenci a zájemci o adrenalinové sporty řadu užitečných rad, doporučení a bezpečnostních pravidel pro adrenalinové sporty. Mohou se podívat na naučná videa a soutěžit o hodnotné ceny.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat