Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nespavost prý zvyšuje riziko srdečního infarktu

Zdraví

  7:00
OSLO - Nespavost, jíž trpí zřejmě více než třetina obyvatelstva, zvyšuje riziko srdečního infarktu. Uvádějí to norští vědci, kteří potvrdili výsledky i jiných prací, které spojují problémy spánku s vysokým tlakem.
Spánek - ilustrační foto.

Spánek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědci svoji práci založili na odpovědích 52.610 Norů v rámci výzkumu o zdraví uskutečněného v letech 1994 -1997. Pro hodnocení zvyšování rizika srdečního infarktu vycházeli ze tří velkých příznaků nespavosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Prvním příznakem, při kterém se zvyšuje riziko infarktu o 45 procent, je ten, kdy má člověk celý měsíc téměř každý den problémy s usínáním. Druhý souvisí s problémem zůstat spát celou noc - tady se zvyšuje riziko infarktu o 30 procent. Třetím příznakem je to, že se člověk častěji než jednou týdně necítí po spánku osvěžen. Riziko infarktu se v tomto případě zvyšuje o 27 procent.

Autoři studie, která byla uveřejněna v odborném časopise Circulation, také studovali lékařskou dokumentaci v nemocnicích a statistiky zemřelých.

"Obtíže se spánkem jsou velmi časté a velmi snadno léčitelné," řekl hlavní autor studie Lars Erik Laugsand z norského Trondheimu. Je důležité, aby si lidé uvědomili spojení mezi nespavostí a rizikem srdečního infarktu a hovořili o tom s lékaři, kteří je mohou léčit.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...