Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nespavost prý zvyšuje riziko srdečního infarktu

Zdraví

  7:00
OSLO - Nespavost, jíž trpí zřejmě více než třetina obyvatelstva, zvyšuje riziko srdečního infarktu. Uvádějí to norští vědci, kteří potvrdili výsledky i jiných prací, které spojují problémy spánku s vysokým tlakem.
Spánek - ilustrační foto.

Spánek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědci svoji práci založili na odpovědích 52.610 Norů v rámci výzkumu o zdraví uskutečněného v letech 1994 -1997. Pro hodnocení zvyšování rizika srdečního infarktu vycházeli ze tří velkých příznaků nespavosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Prvním příznakem, při kterém se zvyšuje riziko infarktu o 45 procent, je ten, kdy má člověk celý měsíc téměř každý den problémy s usínáním. Druhý souvisí s problémem zůstat spát celou noc - tady se zvyšuje riziko infarktu o 30 procent. Třetím příznakem je to, že se člověk častěji než jednou týdně necítí po spánku osvěžen. Riziko infarktu se v tomto případě zvyšuje o 27 procent.

Autoři studie, která byla uveřejněna v odborném časopise Circulation, také studovali lékařskou dokumentaci v nemocnicích a statistiky zemřelých.

"Obtíže se spánkem jsou velmi časté a velmi snadno léčitelné," řekl hlavní autor studie Lars Erik Laugsand z norského Trondheimu. Je důležité, aby si lidé uvědomili spojení mezi nespavostí a rizikem srdečního infarktu a hovořili o tom s lékaři, kteří je mohou léčit.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat