26. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nespavost prý zvyšuje riziko srdečního infarktu

Spánek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSLO Nespavost, jíž trpí zřejmě více než třetina obyvatelstva, zvyšuje riziko srdečního infarktu. Uvádějí to norští vědci, kteří potvrdili výsledky i jiných prací, které spojují problémy spánku s vysokým tlakem.

Vědci svoji práci založili na odpovědích 52.610 Norů v rámci výzkumu o zdraví uskutečněného v letech 1994 -1997. Pro hodnocení zvyšování rizika srdečního infarktu vycházeli ze tří velkých příznaků nespavosti.

ČTĚTE TAKÉ:


Prvním příznakem, při kterém se zvyšuje riziko infarktu o 45 procent, je ten, kdy má člověk celý měsíc téměř každý den problémy s usínáním. Druhý souvisí s problémem zůstat spát celou noc - tady se zvyšuje riziko infarktu o 30 procent. Třetím příznakem je to, že se člověk častěji než jednou týdně necítí po spánku osvěžen. Riziko infarktu se v tomto případě zvyšuje o 27 procent.

Autoři studie, která byla uveřejněna v odborném časopise Circulation, také studovali lékařskou dokumentaci v nemocnicích a statistiky zemřelých.

"Obtíže se spánkem jsou velmi časté a velmi snadno léčitelné," řekl hlavní autor studie Lars Erik Laugsand z norského Trondheimu. Je důležité, aby si lidé uvědomili spojení mezi nespavostí a rizikem srdečního infarktu a hovořili o tom s lékaři, kteří je mohou léčit.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.