Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nespěchejte, účinné je hubnout pomalu

Ženské tělo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženské tělo | foto: Shutterstock

Opakované neúspěchy při hubnutí potkávají hodně lidí, kteří se snaží shodit nadbytečné kilogramy. Často právě to, že se jim nedaří nižší hmotnost udržet, vede ke ztrátě motivace do dalšího hubnutí. Proto je dobré zjistit, proč sice zhubnete, ale shozené kilogramy opět naberete. Někdy jde právě „jen“ o ztrátu motivace, jindy o dietní chyby.

„Pokud při redukční dietě dojde k přílišnému omezení příjmu energie, metabolismus člověka je schopný se adaptovat na tyto podmínky a přepne na úsporný režim. Bazální metabolismus se sníží,“ vysvětluje obezitolog Martin Matoulek ze III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Hubněte zdravě

  • Optimální strava k hubnutí nestačí a je nutné doplnit ji pohybem. Ideální je cvičit třikrát týdně, u někoho dokonce obden.
  • Dobré je střídat posilování s aerobním cvičením, které neposiluje svaly, ale spaluje tuky.
  • Ke spalování tuků dochází zhruba po 30 minutách cvičení, jako je zumba, aerobic, běh, spinning, kick-box nebo rychlá chůze...
  • A nezapomeňte si udržet svou optimální tepovou frekvenci!

Jenže v tomto stavu organismus nevydrží dlouhodobě.

„Jakmile opět začne člověk jíst více, projeví se to tím, že se zredukovaná kila během krátké doby vrátí zpět a většinou přibude i pár kilo navíc,“ dodává odborník.

Při hubnutí navíc často dochází nejen ke ztrátě tukové, ale i svalové hmoty. Naopak při opětovném nárůstu hmotnosti se nabírá jen tuk.

Paradoxně tak můžete vážit dokonce méně, než před započetím diety, ale budete mít více tuku v těle.

A to je spojeno s dalšími zdravotními riziky. Právě proto je radikální a drastické hubnutí škodlivé. Zdravé je hubnout pomalu.

Pokud máte za sebou už několik neúspěšných hubnoucích pokusů, obraťte se určitě na odborníka.

„Někteří pacienti se obávají, že budou pro lékaře zdrojem posměchu, a tak se raději trápí sami, než by si nechali poradit,“ upozorňuje obezitolog.

ČTĚTE TAKÉ:

Praktický lékař vám navíc může doporučit další vyšetření, která odhalí případné zdravotní problémy, např. poruchu štítné žlázy. Se sestavením správného jídelníčku vám může poradit také nutriční terapeut.

A pokud vás trápí ztráta motivace a máte pocit, že nikdy nedokážete zhubnout, zvažte návštěvu psychologa, který se věnuje lidem s podobnými obtížemi. Nechat si poradit není prohra, ale rozumný krok na cestě k úspěchu.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...