Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nespěchejte, účinné je hubnout pomalu

Zdraví

  7:00
Opakované neúspěchy při hubnutí potkávají hodně lidí, kteří se snaží shodit nadbytečné kilogramy. Často právě to, že se jim nedaří nižší hmotnost udržet, vede ke ztrátě motivace do dalšího hubnutí. Proto je dobré zjistit, proč sice zhubnete, ale shozené kilogramy opět naberete. Někdy jde právě „jen“ o ztrátu motivace, jindy o dietní chyby.

Ženské tělo foto: Shutterstock

„Pokud při redukční dietě dojde k přílišnému omezení příjmu energie, metabolismus člověka je schopný se adaptovat na tyto podmínky a přepne na úsporný režim. Bazální metabolismus se sníží,“ vysvětluje obezitolog Martin Matoulek ze III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Hubněte zdravě

  • Optimální strava k hubnutí nestačí a je nutné doplnit ji pohybem. Ideální je cvičit třikrát týdně, u někoho dokonce obden.
  • Dobré je střídat posilování s aerobním cvičením, které neposiluje svaly, ale spaluje tuky.
  • Ke spalování tuků dochází zhruba po 30 minutách cvičení, jako je zumba, aerobic, běh, spinning, kick-box nebo rychlá chůze...
  • A nezapomeňte si udržet svou optimální tepovou frekvenci!

Jenže v tomto stavu organismus nevydrží dlouhodobě.

„Jakmile opět začne člověk jíst více, projeví se to tím, že se zredukovaná kila během krátké doby vrátí zpět a většinou přibude i pár kilo navíc,“ dodává odborník.

Při hubnutí navíc často dochází nejen ke ztrátě tukové, ale i svalové hmoty. Naopak při opětovném nárůstu hmotnosti se nabírá jen tuk.

Paradoxně tak můžete vážit dokonce méně, než před započetím diety, ale budete mít více tuku v těle.

A to je spojeno s dalšími zdravotními riziky. Právě proto je radikální a drastické hubnutí škodlivé. Zdravé je hubnout pomalu.

Pokud máte za sebou už několik neúspěšných hubnoucích pokusů, obraťte se určitě na odborníka.

„Někteří pacienti se obávají, že budou pro lékaře zdrojem posměchu, a tak se raději trápí sami, než by si nechali poradit,“ upozorňuje obezitolog.

ČTĚTE TAKÉ:

Praktický lékař vám navíc může doporučit další vyšetření, která odhalí případné zdravotní problémy, např. poruchu štítné žlázy. Se sestavením správného jídelníčku vám může poradit také nutriční terapeut.

A pokud vás trápí ztráta motivace a máte pocit, že nikdy nedokážete zhubnout, zvažte návštěvu psychologa, který se věnuje lidem s podobnými obtížemi. Nechat si poradit není prohra, ale rozumný krok na cestě k úspěchu.

Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní

Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...