Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nespěchejte, účinné je hubnout pomalu

Zdraví

  7:00
Opakované neúspěchy při hubnutí potkávají hodně lidí, kteří se snaží shodit nadbytečné kilogramy. Často právě to, že se jim nedaří nižší hmotnost udržet, vede ke ztrátě motivace do dalšího hubnutí. Proto je dobré zjistit, proč sice zhubnete, ale shozené kilogramy opět naberete. Někdy jde právě „jen“ o ztrátu motivace, jindy o dietní chyby.

Ženské tělo foto: Shutterstock

„Pokud při redukční dietě dojde k přílišnému omezení příjmu energie, metabolismus člověka je schopný se adaptovat na tyto podmínky a přepne na úsporný režim. Bazální metabolismus se sníží,“ vysvětluje obezitolog Martin Matoulek ze III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Hubněte zdravě

  • Optimální strava k hubnutí nestačí a je nutné doplnit ji pohybem. Ideální je cvičit třikrát týdně, u někoho dokonce obden.
  • Dobré je střídat posilování s aerobním cvičením, které neposiluje svaly, ale spaluje tuky.
  • Ke spalování tuků dochází zhruba po 30 minutách cvičení, jako je zumba, aerobic, běh, spinning, kick-box nebo rychlá chůze...
  • A nezapomeňte si udržet svou optimální tepovou frekvenci!

Jenže v tomto stavu organismus nevydrží dlouhodobě.

„Jakmile opět začne člověk jíst více, projeví se to tím, že se zredukovaná kila během krátké doby vrátí zpět a většinou přibude i pár kilo navíc,“ dodává odborník.

Při hubnutí navíc často dochází nejen ke ztrátě tukové, ale i svalové hmoty. Naopak při opětovném nárůstu hmotnosti se nabírá jen tuk.

Paradoxně tak můžete vážit dokonce méně, než před započetím diety, ale budete mít více tuku v těle.

A to je spojeno s dalšími zdravotními riziky. Právě proto je radikální a drastické hubnutí škodlivé. Zdravé je hubnout pomalu.

Pokud máte za sebou už několik neúspěšných hubnoucích pokusů, obraťte se určitě na odborníka.

„Někteří pacienti se obávají, že budou pro lékaře zdrojem posměchu, a tak se raději trápí sami, než by si nechali poradit,“ upozorňuje obezitolog.

ČTĚTE TAKÉ:

Praktický lékař vám navíc může doporučit další vyšetření, která odhalí případné zdravotní problémy, např. poruchu štítné žlázy. Se sestavením správného jídelníčku vám může poradit také nutriční terapeut.

A pokud vás trápí ztráta motivace a máte pocit, že nikdy nedokážete zhubnout, zvažte návštěvu psychologa, který se věnuje lidem s podobnými obtížemi. Nechat si poradit není prohra, ale rozumný krok na cestě k úspěchu.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat