Chcete mít tři potomky? Pak o tom musíte začít uvažovat ve třiadvaceti letech, píše italský deník Corriere della Sera.
V kolika letech je nejlépe naplánovat těhotenství, aby byly dobré šance na úspěch, aniž bychom se museli uchylovat k umělému oplodnění? Tyto otázky často kladou zejména ženy, jimž nyní může dát odpověď kalkulačka plodnosti. Jde o nástroj, který vypracovali experti z Erasmovy univerzity v Rotterdamu ve spolupráci s dalšími vědci.
Británie povolila početí dítěte s DNA tří osob. Jako první na světě |
Budete spokojeni s jedním dítětem? Kalkulačka plodnosti v takovém případě poradí, že je zapotřebí začít ve dvaatřicátém roce života, aby byla devadesátiprocentní pravděpodobnost, že se vám vaše přání splní, aniž byste museli uvažovat o dítěti ze zkumavky. Jestliže ovšem chcete mít doma tři potomky, pak musíte, abyste měli stejnou pravděpodobnost úspěchu, začít ve třiadvaceti letech. Pokud budete čekat až do pětatřiceti, naděje na úspěšnost početí klesne na 50 procent.
Tyto výpočty vycházejí z obecných údajů a experti varují, že v reálném životě to není tak jednoduché. Cílem tohoto projektu je však pomoci lidem rozhodnout se, a přitom vzít v úvahu všechny dostupné základní informace. „Snažili jsme se vyplnit chybějící článek v procesu rozhodování,“ vysvětluje Dik Habbema.
Kalkulačka tedy může dát obecnou představu, ale je užitečná i v tom směru, že si lidé uvědomují některé věci, které nevědí všichni, uvádí David Keefe z Newyorské univerzity.
Nejlepší je léto
Některé výsledky nás nutí uvažovat: například podle kalkulačky zůstává těhotenství možnou volbou i pro ženy po čtyřicítce, které mají padesátiprocentní naději, že otěhotní. A jestliže si přejete dvě děti, máte ve čtyřiatřiceti letech pětasedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že se váš sen uskuteční. Pokud se spokojíte s jedním dítětem, máte podle kalkulačky čas do dvaačtyřiceti let, abyste měli padesátiprocentní pravděpodobnost početí, vše samozřejmě bez umělého oplodnění.
„Plodnost je dar, který s postupem let ztrácíme. Na vině jsou i takové faktory, jako je smog, kouření, stres, infekční nemoci a špatné životní návyky. Abychomsi tento dar uchovali, musíme přihlížet nejen k biologickým hodinám, ale i k dalším okolnostem,“ vysvětluje gynekolog Claudio Giorlandino, generální tajemník společnosti Italian College of Fetal Maternal Medicine. „Je jasné, že nelze vytvářet jednotné statistiky, protože každý člověk je jiný,“ říká.
A pokud jde o nejlepší roční období pro početí, doporučuje tento expert léto. „Z hlediska mužů se zdá být v létě plodnost lepší: je tomu tak proto, že tři čtyři měsíce předtím, na jaře, dosahuje endokrinní aktivita vrcholu, a to postupně zlepšuje aktivitu a množství spermií. U žen s normální ovulací mají roční období na plodnost menší vliv,“ říká Claudio Giorlandino.