Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec sladkých limonád? New York omezí jejich prodej

Zdraví

  7:00
Newyorská radnice hodlá zakázat prodej velkých nápojů slazených cukrem v restauracích, kinech či pouličních stáncích. Jde o součást tažení starosty města Michaela Bloomberga proti obezitě.
Limonáda - ilustrační foto

Limonáda - ilustrační foto foto: Shutterstock

Opatření by se vztahovalo na slazené nápoje prodávané v lahvích či kelímcích s objemem větším než zhruba půl litru. Netýkalo by se ale nápojů v nabídce obchodů s potravinami, píše list The New York Times.

Vůbec první takové nařízení ve Spojených státech by ale například zasáhlo všechny restaurace rychlého občerstvení typu řetězce McDonald's. Ovlivnilo by také podobu nápojů prodávaných na sportovních stadionech, koncertech či v populárních newyorských lahůdkářstvích. Nevztahovalo by se na nápoje s umělými sladily, džusy, mléčné koktejly či alkoholické nápoje.

Výrobci limonád hovoří o fanatických návrzích

"Obezita je celonárodní problém. Úředníci mající na starost péči o veřejné zdraví po celých Spojených státech lomí rukama a stěžují si, že je to hrozné," uvedl Bloomberg. "V New Yorku se rukama nelomí, ale podnikají se příslušné kroky. Myslím, že veřejnost to od starosty očekává," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:


Výrobcům sladkých nápojů se ale Bloombergovy plány nelíbí. Zástupce oborového sdružení uvedl, že pokud se město zaměřuje jen na sladké nápoje, není to spravedlivé. "Nezdravá posedlost zdravotního odboru newyorské radnice sladkými nápoji opět překročila meze," uvedl mluvčí výrobců Stefan Friedman.

"Je na čase, aby zdravotní odborníci zkusili něco jiného a hledali řešení, která skutečně zastaví obezitu. Svými fanatickými návrhy jen ostatní rozptylují od tvrdé práce, kterou je třeba v tomto ohledu udělat," doplnil.

Obezita je problém, starosta ji chce vymýtit

Bloombergův návrh ještě musí schválit městská zdravotní rada. Očekává se ale, že její stanovisko bude kladné, protože všechny členy orgánu jmenuje právě starosta. Bloomberg považuje zdraví obyvatel města za jednu ze svých priorit. Zavedl například přísná pravidla proti kouření či zakázal používaní umělých trans tuků v restauracích.

Obezitou či nadváhou v New Yorku trpí více než polovina dospělých. Šéf městského zdravotního výboru Thomas Farley přitom tvrdí, že výrazný podíl na nárůstu obezity v New Yorku v posledních 30 letech mají právě sladké nápoje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!