Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Newyorský starosta chce zakázat kouření v parcích a na plážích

Zdraví

  8:49
NEW YORK - Newyorský starosta Michael Bloomberg pokračuje v tažení proti kuřákům a jeho příštím cílem je dosáhnout zákazu kouření také v parcích a na městských plážích. V pondělí o tom informoval newyorský zmocněnec pro otázky zdraví Thomas Farley.
Kouření.

Kouření. foto: Reprofoto

Zákaz kouření by se týkal 1700 parků, hřišť a rekreačních prostor, k nimž paří sedm pláží o délce téměř 20 kilometrů.

Farley řekl, že Newyorčané by neměli být vystaveni pasivnímu kouření, a to ani ve venkovních prostorách. Žádoucí není ani to, aby děti kolem sebe viděly kouřící osoby.

Bloomberg prosadil zákaz kouření ve vnitřních veřejných prostorách. Norma vešla v platnost roku 2003.

Její rozšíření na exteriéry podporuje i předsedkyně městské rady Christine Quinnová. V rozhovoru pro list The New York Times řekla, že ji "tento nápad velmi zajímá a je mu nakloněna". Bude prý prosazovat projednání v radě.

Počítá se se zavedením pokut, které ale mají být mírné.

Zákaz kouření na plážích a hřištích platí v Los Angeles, kde byl před dvěma lety rozšířen také na parky. Téhož roku se k zákazu připojilo Chicago, i když tam se zatím kouřit v parcích smí - zákaz platí jenom pro hřiště a pláže.

Bloomberg v mládí cigaretám holdoval, ale později s nimi skoncoval. Před sedmi lety se mu navzdory kritikům podařilo prosadit zákaz kouření ve veřejných interiérech. Veřejnost později jeho rozhodnutí ocenila, protože ze statistik vyplývá, že kuřáků ubývá. Zatímco v roce 2002 kouřilo přes 21 procent Newyorčanů, roku 2007 už jich bylo jenom 17 procent.

Proti rozšiřování zákazu jsou výrobci cigaret, ale zdravotníci nepřestávají poukazovat na nebezpečí spojená s pasivním kouřením. David Kessler, který v minulosti pracoval v Úřadu pro potraviny a léky, řekl, že si většina občanů nepřeje být vystavena cigaretovému kouři, a to uvnitř místností ani venku.

"I když teď si mnozí myslí, že zákaz ve venkovních prostorách je přehnaný, za deset let po jeho vyhlášení si budeme říkat, jak to kdy mohlo být vůbec jinak. V parcích a na plážích nejde jenom o nás, ale taky o děti," prohlásil.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat