Zákaz kouření by se týkal 1700 parků, hřišť a rekreačních prostor, k nimž paří sedm pláží o délce téměř 20 kilometrů.
Farley řekl, že Newyorčané by neměli být vystaveni pasivnímu kouření, a to ani ve venkovních prostorách. Žádoucí není ani to, aby děti kolem sebe viděly kouřící osoby.
Bloomberg prosadil zákaz kouření ve vnitřních veřejných prostorách. Norma vešla v platnost roku 2003.
Její rozšíření na exteriéry podporuje i předsedkyně městské rady Christine Quinnová. V rozhovoru pro list The New York Times řekla, že ji "tento nápad velmi zajímá a je mu nakloněna". Bude prý prosazovat projednání v radě.
Počítá se se zavedením pokut, které ale mají být mírné.
Zákaz kouření na plážích a hřištích platí v Los Angeles, kde byl před dvěma lety rozšířen také na parky. Téhož roku se k zákazu připojilo Chicago, i když tam se zatím kouřit v parcích smí - zákaz platí jenom pro hřiště a pláže.
Bloomberg v mládí cigaretám holdoval, ale později s nimi skoncoval. Před sedmi lety se mu navzdory kritikům podařilo prosadit zákaz kouření ve veřejných interiérech. Veřejnost později jeho rozhodnutí ocenila, protože ze statistik vyplývá, že kuřáků ubývá. Zatímco v roce 2002 kouřilo přes 21 procent Newyorčanů, roku 2007 už jich bylo jenom 17 procent.
Proti rozšiřování zákazu jsou výrobci cigaret, ale zdravotníci nepřestávají poukazovat na nebezpečí spojená s pasivním kouřením. David Kessler, který v minulosti pracoval v Úřadu pro potraviny a léky, řekl, že si většina občanů nepřeje být vystavena cigaretovému kouři, a to uvnitř místností ani venku.
"I když teď si mnozí myslí, že zákaz ve venkovních prostorách je přehnaný, za deset let po jeho vyhlášení si budeme říkat, jak to kdy mohlo být vůbec jinak. V parcích a na plážích nejde jenom o nás, ale taky o děti," prohlásil.