Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezapomínejte na svačiny. Co by měly obsahovat?

Zdraví

  7:00
I když se to nezdá, svačiny jsou stejně důležité jako hlavní jídla. Dokáží nejen zahnat hlad, ale také zabránit ztrátě koncentrace a nástupu únavy, který souvisí s nedostatkem energie. Současně brání nástupu „vlčího hladu“. Proto je dobré na ně nezapomínat ani v každodenním shonu.
Svačina (ilustrační foto)

Svačina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Obzvlášť důležité jsou správně sestavené svačiny pro děti - jejich strávníky ovšem můžete zapojit i do přípravy.

"Ideální je nosit si svačiny s sebou a mít v záloze také trvanlivé potraviny, například müsli tyčinky, proteinové tyčinky, sušené maso, knäckebrot, sušené ovoce nebo oříšky," radí Karolína Hlavatá, nutriční terapeutka z Endokrinologického ústavu v Praze a odborná garantka projektu Žij zdravě.

Pokud tedy nestíháte domácí přípravu celé svačiny, stačí "trvanlivý základ" doplnit například čerstvým ovocem nebo zeleninou. "Pokudmíváte velké pocity hladu, doplňte ovoce bílkovinou, tedy sýrem, kvalitní šunkou, mlékem nebo jinými mléčnými výrobky. Odpoledne je nejlepší volbou opět mléčný výrobek, případně s kouskem pečiva," říká odbornice. Zeleninu můžete jíst kdykoliv během dne.

Samotné svačiny nemusí být nijak vydatné, postačí zhruba 400-1100 kJ v závislosti na celkovém energetickém příjmu a také fyzické aktivitě. Mezi malé svačiny, které znamenají 400-680 kJ, patří například 200 g zeleniny s 50 g šunky nebo tvrdého sýra, ovocný salát ze 100 g ananasu a 50 g banánu nebo jahodový koktejl ze 100 g jahod, 150 ml nízkotučného mléka a 5 g cukru.

Prodlužte si život pohybem

Prodlužte si život pohybem Možná vám přijdou legrační obtloustlí funící běžci, kteří se vyrojili v posledních letech v ulicích. Za pravdu jim dává německá studie uveřejněná v Journal of Aging Research, porovnávající výsledky několik jiných studií zabývajících se vztahem střední délky života a fyzické aktivity. Ty v průměru potvrzují, že si pohybem přidáme minimálně čtyři roky života. Takže do trenek a ven!

Vydatnější svačiny, díky kterým získáte 750-800 kJ, mohou mít podobu jednoho bílého jogurtu a 100 g čerstvého ovoce nebo jedné müsli tyčinky a jednoho nízkotučného jogurtu. Pokud hodláte přijmout zhruba 980-1100 kJ, je pro vás dobrou volbou třeba salát z okurek (200 g), bílým jogurtem (150 g) a čerstvým koprem s opečenou tmavou bagetou, případně jeden kousek pečiva potřený margarínem se dvěma plátky šunky nebo sýra a zeleninou nebo sýrový dip z nivy a lučiny s mrkví a řapíkatým celerem.

Své dotazy ohledně zdraví můžete zasílat na adresu ordinace@lidovky.cz

Autor:
Témata: Svačina, zelenina, sýr, Praha

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat