Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nezdravá strava snižuje hladinu testosteronu a zabíjí spermie, vyplývá ze studie

Spermie - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie - ilustrační | foto: Shutterstock

Praha  Takzvaná západní strava je příčinou nejen úbytku mužských spermií, ale i poklesu hladiny testosteronu. Vliv způsobu stravování na funkci mužských varlat zkoumala rozsáhlá studie amerického odborného lékařského časopisu JAMA Urology.

Testovány byly téměř tři tisíce dánských mužů ve věku devatenácti let, kteří pak byli kategorizováni do čtyř skupin podle způsobu stravování. Výstupem studie studie je skutečnost, že muži se zdravými stravovacími návyky mají více spermií. Jejich celkový počet v severní Americe, na Novém Zélandu, v Evropě a Austrálii klesl mezi lety 1973 a 2011 o 60 %. Informoval o tom server CNN.

Muži, kteří do svého jídelníčku zařadili vysoký příjem zeleniny, sójového mléka, vajec a malou či žádnou konzumaci červeného masa, měli průměrně o 33 milionů více spermií, než muži, kteří konzumují pizzu, sladkosti, větší množství červeného masa a pijí oslazené nápoje.  

Rozsáhlá studie amerického lékařského časopisu JAMA Urology byla publikována v pátek. Informoval o tom server CNN. „Tato studie je dosud největší, která zkoumá závislost stravovacích návyků a funkci varlat u mužů,“ uvedl autorka studie Feiby Nassan, výzkumná pracovnice Harvardovy univerzity.

Testováno bylo 2 935 Dánů ve věku devatenácti let. Byly jim odebrány vzorky krve a spermatu. Rovněž vyplnili dotazník, který se ptal, jak často jedli 136 různých potravin v předchozích třech měsících. Na základě těchto údajů, pak byli kategorizováni do čtyř skupin.

Počet spermií je ukazatelem celkového zdraví

Muž má nízký počet spermií v případě, pokud má při ejakulaci méně než 39 milionů spermií nebo méně než 15 milionů spermií na mililitr. Počet spermií v těle nesouvisí pouze s otázkou plodnosti, ale rovněž je i ukazatelem celkového zdraví muže. Celkový počet spermií u mužů v Austrálii, Evropě, na Novém Zélandu či v severní Americe klesnul mezi lety 1973 a 2011 o 60 procent. 

Na vině je podle vědců pravděpodobně i kouření, znečištění ovzduší či chemikálie ve vodě, oblečení a jídle. Svou roli zde hraje také například obezita či konzumace alkoholu. Studie zároveň poukazuje na souběžný pokles hladiny testosteronu, hormonu potřebnému k vybudování svalové a kostní hmoty člověka a posílení jeho sexuální touhy.

Konzumace mořských plodů či ořechů jako prevence

Profesor Michigenské Oaklandské univerzity, Charles Lindemann se sice výzkumu nezúčastnil, ale je pro, aby se ve zkoumáním této problematiky pokračovalo. „Výsledky studie by mohly být důležitým vodítkem, pokud se bude podrobovat dalšímu zkoumání,“řekl.

„Strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin může být odpovědná za známý trend, který byl nedávno zaznamenán v souvislosti s progresivně klesajícím počtem spermií,“ řekla autorka studie Feiby Nassan a uvedla, že její zjištění ukazují prospěšnost konzumace mořských plodů, drůbeže, ořechů, ovoce a zeleniny. Konzumace těchto potravin dává tělu antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny nezbytné pro správnou produkci spermií. 

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...