21. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ve Vietnamu zabíjí neznámá choroba, pomoci má svět

Bakterie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HANOJ Už 19 lidí zabila v centrálním Vietnamu neznámá choroba, kvůli níž vietnamské úřady požádaly o pomoc Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Dalších 171 lidí chorobou onemocnělo.

U nakažených se nejprve objevuje na rukou a na nohou vyrážka, kterou doprovází vysoké horečky a ztráta chuti k jídlu. Pokud nejsou léčeni, mohou se u nich projevit problémy s játry a nakonec u nich nastane mnohočetné selhání orgánů.

Téměř stovka lidí zůstává hospitalizována, mezi nimi je deset osob v kritickém stavu. Pacienti s lehčími příznaky jsou ošetřováni doma. Na léčbu pacienti reagují dobře, pokud je u nich zjištěna v raném stadiu. Ovšem u tří desítek osob se nemoc dokázala vrátit.

První případ záhadné choroby byl zaznamenán před rokem, do října ale počet případů klesl. Znovu se nemoc objevila s plnou silou v březnu, přičemž během deseti dnů na přelomu března a dubna bylo zaznamenáno 68 případů onemocnění a osm úmrtí. Většina pacientů pochází z jednoho z nejchudších okresů ve Vietnamu, který je domovem etnické skupiny Hre.

Ministerstvo zdravotnictví se sice snaží nemoci přijít na kloub, ale bez úspěchu, proto požádalo o pomoc WHO a americké středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.

ČTK