5. února 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nizozemka má novou čelist a může mluvit

Transplantace kůže - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transplantace kůže - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

HASSELT Lékařskému týmu z Belgie a Nizozemí se podařilo vyrobit pomocí moderní technologie umělou náhradu pro pacientku, která trpěla akutním zánětem čelisti.

Jak informovala agentura AFP, pomocí inovativního 3D zobrazení byla připravena titanová protéza, přesně kopírující čelist nizozemské pacientky. Podle lékařského týmu to byla první operace tohoto druhu na světě.

Operace díky přesným rozměrům náhrady trvá jen asi tři až čtyři hodiny, oproti původním 12 až 20 u klasické rekonstrukce, informovala agentura AFP s odvoláním na tým vedený doktorem Julesem Poukensem. Žena díky protéze na míru bude moct znovu mluvit. Podobný postup se používá již pro části lebky nebo malé části obličeje. Podle chirurgů to však bylo poprvé, co byla obnovena kompletní čelist pacienta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Operace proběhla před několika měsíci u třiaosmdesátileté nizozemské pacientky. Díky tomu u ní byly zachovány důležité životní funkce jako dýchání, mluvení a žvýkání a také estetický aspekt. Vše by jinak bylo ztraceno," vysvětlili lékaři na tiskové konferenci ve čtvrtek.

Cena protézy, která váží 107 gramů, se pohybuje kolem 9000 eur (225.000 korun). Vysoká cena implantátu je ale podle expertů kompenzována sníženými náklady na operaci a hospitalizaci. V budoucnu by mohly být používány i pórovité protézy, vyrobené za pomoci kmenových buněk, které tělo ještě lépe přijímá.

Operaci realizovala skupina výzkumných pracovníků funkční morfologie z univerzity v Hasseltu, vysoké školy v Limourg Xios a katolické univerzity v Lovani. Podílely se i nizozemská společnost Xilloc Medical a belgická LayerWise.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!