Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Noční směny zvyšují riziko roztroušené sklerózy

Spánek (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Mladým lidem, kteří pracují v nočních směnách, hrozí podstatně vyšší riziko rozvoje roztroušené sklerózy než jejich starším kolegům. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovali vědci ze švédského Karolinského institutu. Informoval o tom švédský zpravodajský server The Local.

"Naše analýzy ukazují významné propojení mezi nočními směnami v mládí a četností výskytu roztroušené sklerózy," uvedla v prohlášení Anna Hedströmová, která za výzkumem stála.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci práce, kterou zveřejnil lékařský magazín Annals of Neurology, vědci porovnali údaje dvou studií věnovaných švédské populaci. Jedna se týkala všech nově diagnostikovaných případů roztroušené sklerózy od roku 2004 a další pak skupiny 5129 lidí, kteří již onemocněním trpí, a zevrubně kontrolované skupinky 4509 lidí. Všichni sledovaní byli ve věku od 17 do 70 let a vědci se jich dotazovali na pracovní život a také na to, zda pracovali v nestandardních hodinách.

Tým odborníků následně porovnal výskyt roztroušené sklerózy mezi subjekty výzkumu v návaznosti na jejich pracovní směny v časovém intervalu od 21:00 do sedmi hodin ráno.

Výsledek byl podle vědců šokující. V obou skupinách odborníci zjistili, že ti, kteří pracovali delší dobu přes noc ještě před dvacátými narozeninami, vykazují vyšší riziko rozvoje roztroušené sklerózy ve srovnání s těmi účastníky výzkumu, kteří noční směny nikdy neměli.

Biologické hodiny dostávají zabrat

Vědci se domnívají, že narušení cirkadiánního rytmu osob nebo denního cyklu čilosti spolu s úbytkem spánku může ovlivnit rozvoj roztroušené sklerózy. Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů, tedy periodického kolísání aktivity jedince.

"Při směnné práci dostávají vaše biologické hodiny zabrat a vy máte nižší kvalitu spánku. Obě tyto věci mají prokazatelný dopad na imunitní systém," vysvětlila Hedströmová. Dodala, že její tým pracoval s hypotézou, že noční směny mohou zvýšit riziko roztroušené sklerózy. Vědci byli ale překvapeni, že jen práce přes noc před dvacátým rokem věku má nějaký dopad na rozvoj této nemoci.

Hedströmová připomněla, že podobné výsledky měly i jiné studie. Například obezita v mladém věku zvyšuje riziko roztroušené sklerózy, zatímco v pozdějším věku nemá na nemoc vůbec žádný dopad.

Dřívější výzkumy mimo jiné ukázaly, že práce přes noc a směnný provoz obecně zvyšují nebezpečí výskytu kardiovaskulárních chorob, rakoviny a nefunkčnosti štítné žlázy. Narušený denní rytmus a absence pravidelného spánku totiž ovlivňuje celý imunitní systém.

Při roztroušené skleróze napadá imunitní systém lipoprotein myelin, který je ochranným tukovým obalem nervových vláken. Následkem toho se nervové signály ztrácejí, zpožďují a narušují, což vede k problémům s koordinací, mluvením a zrakem. Tato takzvaná autoimunitní nemoc postihuje přibližně jednu osobu z tisíce.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...