Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Aby kontaktní čočky neuškodily, je třeba dodržovat pravidla, upozorňuje lékař

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  V Česku každý třetí člověk s dioptrickou vadou volí místo brýlí kontaktní čočky, častěji mladí lidé od 20 do 29 let věku, zejména ženy, uvedl oční lékař Pavel Stodůlka. Upozornil, že nošení kontaktních čoček má svá pravidla. Pokud se jimi majitelé neřídí, mohou si způsobit nepříjemné záněty i trvalé poškození zraku.

Kontaktní čočky existují od konce 19. století, moderní gelové čočky jsou českým vynálezem. Patent na ně získal v roce 1955 akademik Otto Wichterle. Komplikace z nošení kontaktních čoček mají zhruba čtyři procenta uživatelů, většinou z důvodu nedodržení hygieny a doby výměny.

Problém může podle přednosty sítě očních klinik Gemini nastat také tím, že si lidé kupují kontaktní čočky přes internet. Střídají různé typy čoček podle výhodnosti nabídky. Řídí se cenou a tím, co nosí jejich známí. Daný typ čočky si předem nevyzkoušeli a neporadili se ani s odborníkem.

„Pokud zvolí těsnou kontaktní čočku, bude na oku příliš přilepená. Čočka bude mít nedostatečný pohyb, tudíž i špatnou výměnu slzného filmu, v němž se budou hromadit odumřelé buňky. Tím se startuje koloběh komplikací spojených s nošením čoček,“ vysvětlil Stodůlka.

Nedostatečná péče

Další problém vidí v tom, že ne všichni majitelé čoček jim věnují potřebnou péči. Čočky s plánovanou výměnou 14 dní a déle je nutné každý den pečlivě čistit a ukládat do čerstvého roztoku. Měkké čočky je nutné denně ukládat do čistého roztoku. Předtím se musejí mechanicky vyčistit. Tím se odstraní nejvíc bakterií, améb a nečistot, popsal lékař.

Pevné kontaktní čočky se také čistí denně a ukládají do čistého roztoku. Čištění je dvoufázové, nejprve abrazním čisticím roztokem, poté se opláchnou v pitné vodě a uloží do pouzdra s čerstvým roztokem.

Podle Stodůlky si řada pacientů myslí, že o čočky pečují dobře. Podléhají přitom mýtům a omylům, které jejich zraku škodí. „Nejčastějším problémem je nedodržení plánované výměny. Čtrnáctidenní čočku je nutné vyhodit 14 dní ode dne otevření obalu. Neznamená to tedy, že si ji člověk může čtrnáctkrát nasadit v libovolném časovém období,“ upozornil.

Obavy mají lidé i z kontaktních čoček v letadle, mnozí si raději berou na cestu místo čoček brýle. Podle Stodůlky to není nutné, čočky by ani při dlouhém letu neměly zraku uškodit. Pro pohodlí během letu doporučuje vzít na palubu oční kapky, tzv. umělé slzy. Suchý vzduch v letadle čočky vysouší, takže se smršťují, to je oku nepříjemné. Obtíž řeší umělé slzy. Stodůlka také doporučuje po příletu aplikovat nový pár čoček.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...